Israel Adesanya vs Robert Whittaker 2: Podrobná Analýza

UFC 271 Israel Adesanya vs Robert Whittaker 2
Už v sobotu nás čeká turnaj UFC 271, jehož hlavní zápas nabídne odvetu v rámci střední váhy Adesanya vs Whittaker 2. První souboj skončil jasným vítězstvím Adesanyi, ale Whittaker nyní slibuje, že k duelu přistoupí úplně jinak. Jaký průběh a výsledek od tohoto souboje očekávat? Na to tradičně odpoví Honzova podrobná analýza.
 

Adesanyův styl

Sledovat Israela Adesanyu při boji je něco neskutečného. Žádný přebytečný pohyb, žádné unáhlené reakce, perfektní kombinace tradičních a moderních technik MMA. Pokusím se jich přiblížit co nejvíce. Adesanyovi jsem musel věnovat podstatně víc času, než Whittakerovi. Přesto zdaleka neobsáhnu vše.

V minulých analýzách jsem řešil, jak mohou věci zdající se jako drobnosti, ovlivnit zápas. Ať už je to vycuknutí protivníka náznakem jabu, nebo například rána cílená pouze do soupeřovy rukavice.

Tyto techniky sami o sobě zápas neukončí, ale diktují, kde se bude odehrávat. Určují, jak daleko se od vás bude soupeř cítit bezpečně a tím pádem i odkud bude začínat své útoky.

Pouhý náznak jabu. Whittaker ho ale sežral i s navijákem a resetuje – Dává nohy k sobě. Nyní bude při startu útoku (při zahájení pohybu) čitelnější a Adesanya stihne všechno s velkou rezervou pokrýt.

Ťuknutí do kolene na ustálení dominance v dlouhé vzdálenosti. Nyní může Adesanya beztrestně udělat L-step (přední noha dozadu a zadní do strany) a opět zahájit akci ve středu oktagonu.

Tento jab neměl za cíl trefit. Jen s ním Adesanya co nejvíce vykročil a koukněte, kam až Whittaker odcouval. Adesanya je zpátky v bojové pozici, ale boj začíná ve vzdálenosti, která více svědčí jemu.

Costa stojí v bojovém postoji a kvůli náznaku jabu se zakloní – přesune váhu na zadní nohu. Na to přesně Adesanya čeká a vytvořil si ideální moment na lowkick.
Omlouvám se za kvalitu, jedná se o starší kickboxerský zápas Adesanyi: Na druhém snímku Adesanya naznačil jab a vidí, že jej měl soupeř v plánu srazit pravou rukou.

Adesanya si reakce dobře všiml a napodruhé už jab jen naznačí. Sklepávající ruka nemá šanci chránit hlavu před highkickem.

Identický moment proběhl s Whittakerem. Ten místo sklepávání rukou jabu úplně uhýbá – slip.

Ale stíhá headkick těsně vykrýt.

Proti Costovi se povedl stejně, opět identický moment, varianta se sklepnutím.

Ironií je, že obdobu této techniky Costa odkoukal a použil s Vettorim (zadní direkt k vyklonění soupeřovy hlavy + zadní headkick).

Whittakerův styl

Robert Whittaker začal už v mládí s karate a to je dodnes dobře patrné. Zápasí s přední rukou u pasu, což dělá jeho jaby a přední háky hůře viditelné.

Ruka u pasu a přiskočený jab.

Front kick a hned po něj snížení s předním hákem.
Snížení připomínající nástup na takedown + přední hák.

Sklepnutí úderu a kontr zadní direkt + přední hák.

Nikoho nepřekvapí, že Whittakerovo nejničivější zbraní jsou highkicky. Ty schovává za úder zadní rukou.

Whittaker vs Gastelum. Účel zadní ruky je stejný jako u Adesanyi – donutit protivníka ke sklepnutí úderu rukou, popřípadě k vyklonění hlavy. Gastelum udělá obojí naráz a naklání se přímo do holeně. Tvrdá mexická brada.

To samé okusil i Brunson.

A Jacaré.

A Cannonier
Adesanya vs Whittaker 1

Whittakerově pohybu bylo od první sekundy vidět, že plánuje začít zostra. Nicméně při úvodních náznacích se nedočkal sebemenší reakce, Adesanya nehnul ani brvou.

Naproti tomu Whittaker reagoval na každý podnět. Byl ten večer natolik přemotivovaný, že nemohl absolutně jednat s chladnou hlavou. Při sledování utkání si můžete i všimnout, že čím hlasitější byli fanoušci, tím víc se snažil tlačit na pilu. Každým úderem chtěl Adesanyovi ustřelit hlavu a techniky si nepřipravoval. To vedlo k čitelným výpadům, které si dokázal Adesanya pokrýt.

Whittaker přepadával do většiny úderů. Po každé kombinaci vypadal, že právě odhodil míč vší silou.

Adesanya od úvodu kontroval háky v záklonu. Všimněte si, jakým způsobem “láme úhel“, aby nešel jen rovně dozadu a neskončil na pletivu. Efektivní změna postoje.

Opět kontrola prostoru. Dříve jsem hodně odsuzoval jab na tělo a neměl jsem nejmenší tušení, jak ho lze prakticky využít. Odpovědí je dostat soupeře z rovnováhy (viz poslední screen). V MMA může samozřejmě sloužit i jako hrozba přesunem na zem.

Abych zmínil i Whittakerovy světlé momenty (v tomto zápase jich bylo minimum), určitě bych vyzdvihl, jak vyblokoval hned první lowkick zápasu. To se proti Adesanyovi nepovedlo nikdy nikomu.

Sledujte tenhle geniální kontr. Na snímcích vidíte první a druhý pokus o pushkick na koleno. První nevyblokovaný, druhý už ano…
…při třetím Adesanya neuvěřitelně posunul ohroženou nohu dozadu a jen těsně minul highkick.

Na časomíře je 1:48 prvního kola a v hale se ozve hlasité “BOBBY, BOBBY!“, což Whittakera nenechá v klidu. Okamžitě vysílá nepřesný superman punch a mine další dva údery. Frustrace se hromadí.

Blížíme se k závěru. Adesanya sklepává jab a kontruje hákem. Místo dalšího úderu jen zkontroluje Whittakerovu pozici a ukončuje výměnu. Teď už dobře ví, co a jak.

Kontr předním hákem mimochodem ukončil utkání s Costou.

Knockdown na konci prvního kola. Adesanya kontruje předním hákem, který míjí. Po předchozí zkušenosti už ví, že si v tento okamžik může dovolit navázat hákem pravou rukou.

Když ani to nestačilo, přidá ještě další. Knockoutová kombinace tedy vypadala následovně: Přední hák, zadní hák, přední hák.
Závěrečný tip

Analýza spíše naznačuje, že bych favorizoval Adesanyu. On v analýza figuroval nejčastěji hlavně díky dominantnímu výkonu v prvním utkání a všeobecně díky atraktivitě a široké paletě technik. Nicméně Whittaker zažil jaké je to být šampion a nastupovat do těžkých obhajob. V utkání s Adesanyou podal nejhorší výkon v celé své kariéře a od té doby opět ukázal všechny potřebné atributy.

V posledních třech zápasech netlačil na pilu a protivníky postupně rozebíral. Jednal s rozvahou a snažil se své techniky přizpůsobit situacím, ne za každou cenu nutit highkicky a největší rány při každé příležitosti.

Perfektně zvládnuté základy mohou stačit k výhrám i na té nejvyšší úrovni. To nám ukázal například Sean Strickland.

Prosazení jabu podle mě bude klíčové. Whittakerovi nevyšla žádná kombinace, jakmile na jejím začátku netrefil jab. Jeho opakované trefování může navíc protivníka vyrušovat v okamžicích, kdy chce odstartovat vlastní ofenzivu.

Jaby a lowkicky můžou za Whittakera udělat spoustu práce. Adesanya se má ve zvyku zaklánět a nohy občas nechává více na dosah. Lowkicky by ho zpomalily, ale hlavně odvedly pozornost od kopů na hlavu.

Myslím, že zápas skončí 3:2 na kola a že uvidíme opravdu největší kvalitu, kterou může střední váha od éry Andersona Silvy nabídnout. Whittaker podle mě vyhraje minimálně jedno kolo wrestlingem a kontrolou a přikláním se k tomu, že si vezme zpět titul. Whittaker na body 48-47.

UFC turnaje je možné sledovat na Premier Sport, který vysílá hlavní kartu a který naleznete například v balíčku O2 TV Sport Pack za 299 Kč na měsíc. 


1 komentář na “Israel Adesanya vs Robert Whittaker 2: Podrobná Analýza”

  1. Pingback: UFC 271 Adesanya vs Whittaker 2: Analýza, Tipy a Sázky | MMA Shorties

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *