Co hledáte?

Karlos Vémola vs Milan Ďatelinka: Podrobná Analýza

Už v sobotu dojde na titulový souboj Karlos Vémola vs Milan Ďatelinka, který rozhodne o tom, kdo bude nadále šampionem střední váhy organizace OKTAGON MMA. Jasným favoritem je samozřejmě Karlos Vémola, ale jak tento souboj vidí analytik Honza Novák?

Attila Végh předpovídá, jak dopadne bitva Vémola vs Ďatelinka

Vémolův styl

Všichni vědí, co přijde. Nikdo tomu nedokáže zabránit a stane se to přesně tak, jak očekávali. To se dá říci o drtivé většině Vémolových utkání, protože často vše směřuje k jedné konkrétní technice. Tu však ovládá mistrně a v kombinaci s hrubou silou je nadlidský úkol jí zamezit

Trademarkový nástup do takedownu z lowkicku. Kop na malý moment odvede pozornost a také značně sníží pravděpodobnost kontru zvedákem, nebo kolenem (direkt je velmi komplikované kvůli pohybu hlavou trefit). Dále Vémola zašlápne soupeřovu přední nohu, což mu umožní dostat pod něj těžiště. Většinou musí wrestleři před samotným strhem udělat pro zkrácení vzdálenosti takzvaný penetration step. Lowkick je velmi nevšední, ale účinný.

Vémola nastupuje s hlavou nízko a přes to, že technika na pohled nevypadá nejčistěji, eliminuje většinu hrozeb. Na posledním screenu je vidět přesunutí pravé nohy. Umístění vlastního těžiště pod to soupeřovo je totiž pro nadzvednutí ze země a ušetření energie to asi vůbec nejdůležitější.

Změna směru v závěrečné fázi znemožní soupeři přistát na nohy a často Vémolovi zajistí okamžitý přechod guardu.

Víme, že v postoji má Vémola základní technické nedostatky. Je však mistr prosazení svého stylu boje a mívá jistotu, že i při boxu mu bude kvůli strachu ze strhu každý couvat.

Ďatelinkův styl

V postoji je Ďatelinka velmi komplexní bojovník a má v rukávu velký repertoár technik. V boxerských výměnách využívá dlouhé rozpětí spojené s výškovou převahou (i tentokrát bude mít se svými 189 cm nad Vémolou 7 navrch) a často rozhodí protivníky i samotným jabem.

Kvalitní má i zadní direkt a je schopen zaboxovat také z ústupu. To může být v utkání s Vémolou stěžejní.

Check hook z ústupu nemusí soupeře nutně ochromit, ale minimálně vytvoří příležitost k side stepu a úniku do středu klece.

Ďatelinkovou největší předností je ale bezpochyby kopací technika. Je schopen v úvodu utkání odvést pozornost kopy s podobnou počáteční trajektorií. Na ty později naváže dalšími, protože soupeř očekává ty původní. Pojďme si ukázat na příkladu.

Ďatelinka začne okamžitě okopávat Lejskovo tělo a nohy. Ten se je snaží vyblokovat levou rukou.

O chvíli později už Ďatelinka lowkick jen naznačí a překlápí na hlavu (question mark kick). Chodidlo ale napřed lehce škrtne rameno, čímž kop ztrácí potřebnou razanci.

Dále se i pokouší o jeden z mých oblíbených triků „Koukni dolu, miř nahoru“.

Na začátku druhého kola už question mark kick vychází a je po zápase. Všimněte si dvou změn postoje, díky kterým si Ďatelinka celou dobu udrží ideální vzdálenost.

Pokud vás podobné techniky fascinují stejně, jako mě, doporučuji zápasy Stephena Thompsona. Ten je schopen schovat útok za rameno, aby jej protivník neviděl až do poslední chvíle.

Různé techniky vychází v různých částech oktagonu. Například tento teep zády na kleci stál Ďatelinku zápas.

Tíha okamžiku

Vídáme to zas a znovu. Vémola je dominantní a organizace mu potřebuje stále hledat adekvátní soupeře. Domácí fanoušci nevidí úplně rádi, aby šli cizinci v debutu rovnou proti největší hvězdě, nyní už dokonce o titul. Proto je víc než logické budovat česká a slovenská jména. Bohužel na úplné špičce jsou diametrální rozdíly v kvalitě a tak je pro vyzyvatele utkání s Terminátorem vůbec první vystoupení v zápasu večera. Ani nezmiňuji, že v titulovém, tudíž pěti-kolovém zápase.

To na člověka přitáhne takovou míru pozornosti, na kterou není ani zdaleka zvyklý. Mediální povinnosti, drobnohled kamer na spoustě tréninků, i větší zájem a kritika fanoušků. To jsou všechno faktory, které si my fanoušci nedovedeme moc představit a které značně ovlivní přípravu.

Tento bod je z větší části domýšlení a dopad tlaku je u každého sportovce individuální. Rozpoložení v zápase to však může silně ovlivnit.

Vémolův klíč k vítězství

Tady se asi nedočtete nic nečekaného. Čím delší zápas bude, tím větší šanci na vítězství Vémola má. Za relativně krátkou profesionální kariéru stihl Ďatelinka zavítat pouze dvakrát do druhého kola. Proto je kondice velká neznámá. Zejména pokud se postoj prokládá zemí, začínají být fyzické nároky mnohem větší. Na jedno je třeba dynamická a na druhé statická síla. Jakmile se jejich výdej kombinuje, únava přichází podstatně rychleji. Ďatelinka je atleticky nadaný a i silově dobře vybavený bojovník, ale pochopitelně za život strávil více hodin tréninkem postoje.

Proto jej budou výměny na zemi, navíc s těžším soupeřem, vyčerpávat několikanásobně rychleji.

Ať jste jakkoliv kvalitní wrestler, vždy budete po takedownu potřebovat několik sekund na doplnění zásob energie, konkrétně hladinu ATP (adenosintrifosfátu). V projektu OKTAGON Underground bylo výborně vidět, jak dokáží neustálé pokusy o strhy unavit i ty nezkušenější zemaře klidně i v prvním tříminutovém kole.

Myslím si tedy, že pokud Vémola udrží Ďatelinku po prvním strhnu na lopatkách a ustálí si dominantní pozici, má vyhráno. Ustálení pozice s sebou nese i psychickou výhodu. Jakmile se v prvním kole ukáže, že žádné vám známé techniky nefungují a protivník disponuje schopností dominovat celé kolo, v tom následujícím vás strach z takedownu ovlivňuje víc a víc.

Myslím si tedy, že úspěšnost prvních dvou takedownů nastíní vývoj celého utkání.

Ďatelinkův klíč k vítězství

Atilla ukázal takzvaný blueprint pro budoucí Vémolovy soupeře. Od první sekundy bojoval sebejistě, nezůstal ani na okamžik na patách a co je hlavní, využíval v jednom kuse náznaky. Wrestler má neskutečnou výhodu, jakmile si uvědomí, kdy budete útočit a kdy ne. Nemá pak důvod k přílišnému respektu a je snazší přesunout zápas k pletivu.

Ďatelinka bude v úvodu potřebovat trefit minimálně několik přesných jabů k odhadnutí vzdálenosti, ale hlavně tedy pro získání respektu. Poté už by také dobře věděl, kde musí stát pro trefení zadního direktu.

Atilla využil padající přední ruky a svůj zadní direkt trefil chirurgicky hned několikrát.

Utkání striker vs wrestler bývá ale pro postojáře komplikovanější, než si lidé myslí. Jít do utkání s tím, že vyhrajete jedním úderem je spíše utopická myšlenka. Do největších vyprodukovatelných ran člověk totiž často přepadne, čímž protivníkovi nabídne boky. Navíc je těžké po takové trefě ihned pokračovat v boji a nekoukat, co se soupeřem udělala. Wrestler začne okamžitě reagovat tím, co je mu nepřirozenější, tedy zkracovat vzdálenost a iniciovat přesun na zem.

Vypořádat se s podobným tlakem je ještě náročnější, než samotné trefení. Díky tomu je tak důležitý zmiňovaný boj z ústupu.

Atilla zvládl oba kroky: Jak úvodní otřesení soupeře, tak následné kontrování z ústupu. Čtyřiačtyřicetizápasová zkušenost je něco nenahraditelného. K udržení vzdálenosti při ústupu použil změnu postoje.

V klinčích je nutné okamžité chycení underhooku, což ale rozhodně nestačí. S Brožem byl Ďatelinka schopen odvést na chvíli pozornost lokty a vytvořit si potřebný prostor. Zjednodušeně řečeno: Z wrestlingové výměny je nutné udělat MMA výměnu, protože v té wrestlerské bude mít Vémola vždy technicky navrch.

Kdo se stane vítězem?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Závěrečný tip

Dlouho se mi nestalo, abych se takhle těšil na Vémolův zápas. Předchozí soupeři byli sice kvalitně vypromovaní, ale nebylo těžké odhadnout, jak se jim asi bude dařit. Tento souboj je o poznání kompetetivnější a pokud by si Ďatelinka prosadil svůj gameplan, nedivil bych se vítězství.

Často si však po střetu dominantní hvězdy s nadějným vyzyvatelem řekneme, že bylo buďto na podobný test moc brzo, nebo že mladší bojovník kvůli nedostatku zkušeností zkrátka zamrzl a „nebyl to on“. Proto se přikláním k Vémolovi, pravděpodobně formou submise (rear-naked choke, popřípadě arm-triangle), nebo TKO z backmountu ve 2. kole.

Vsadit si můžete ZDE

Turnaj OKTAGON 22, který startuje v sobotu v 18:00, bude možné sledovat skrze PPV a nebo prostřednictvím Tipsport TV (ZDE), kde bude k dispozici celá karta.

Tags:

Mohlo by vás zajímat

2 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *