Co hledáte?

Jan Fajk: Talent, jehož kariéru málem ukončilo nepříjemné zranění

Jan Fajk: Talent, jehož kariéru málem ukončilo nepříjemné zranění

Jak Fajk má na svém kontě 2 profi MMA zápasy s tím, že oba dokázal vyhrát. Hlavně v tom posledním s Hromkem, který otevíral kartu turnaje OKTAGON 20, ukázal neuvěřitelné srdce, když se navzdory extrémní únavě a vyčerpání celá tři kola držel své taktiky. Zatím se jedná o mladý talent, který má všechno teprve před sebou, ale dá se očekávat, že o něm do budoucna ještě hodně uslyšíme.

Odepsal ho! Attila vysvětlil, jak by si Vémola vedl v UFC

Ty můžeš být pro spoustu fanoušků úplně nová tvář. Pověděl bys nám něco o své dosavadní kariéře?

Dlouho jsem zápasil v amatérském MMA, přibližně od roku 2016. Myslím, že jsem měl přesně 20 zápasů, rekord byl 15 výher a 5 proher. V amatérech jsem ještě nezaznamenal moc submisí. Když jsem začínal, většinu zápasů jsem vyhrával povalením a následně TKO. Mohl jsem mít tak 3-4 submise, převážně RNC. Až v posledních letech jsem se zaměřil víc na jiu-jitsu, do té doby jsem dělal čistě MMA.

A trénuješ i v kimonu?

V kimonu jen jednou týdně, mám modrý pás. Ale pásky nesbírám, baví mě spíš no-gi. V kimonu chodím fakt jednou v týdnu, trochu se potahat. Trénuju u Jardy Moltaše v PaderaGymu.

A dostal ses díky zápasení v amatérech na nějaký větší turnaj?

Byl jsem na třech mistrovstvích světa. Potkával jsem se tam se zápasníky z východu, jeden z nich se prosadil v profi, ale bohužel si teď nevzpomínám na jméno. V Rusku je tak vysoká úroveň talentu, že můžete narazit na člověka, který ani nemá Instagram a přitom je dovednostmi úplně jinde.

Často záměrně zůstávají dlouho v amatérech, protože to tam podporuje stát. Takže kolikrát ti kluci vyhrají 3x svět a stejně nejdou do profi.

Já osobně jsem se jednou umístil na 3. místě v juniorech. Tam jsem, ale jeden zápas vyhrál a druhý prohrál, takže tím se ani nijak nechlubím. Tyhle medaile nemají žádnou cenu.

Pak jsem dvakrát dostal přes držku a nevyšlo mi to.

V posledním zápase s Hromkem sis sáhl na dno sil, jak ses v ten moment cítil?

Ani na vteřinu mě nenapadlo, že bych to skrečoval. Hned po těch prvních třech takedownech mi došlo, že jsem to tempo přepálil. Řekl jsem si ale, že to dojedu do konce. Když jsem odcházel do rohu po prvním kole, říkal jsem si, že tohle je špatný. Chtěl jsem ho celou dobu házet, ale překvapilo mě, jak silný byl. Pořád moc pěkně vstával. Od takového postojáře jsem to nečekal, ale věděl jsem, že když tohle vydržím celá tři kola, zvítězím.

První zápas jsi měl proti elitnímu wrestlerovi, druhý proti elitnímu postojáři. Chtěl bys teď změřit síly s nějakým grapplerem? Nebo máš v hlavě někoho konkrétního?

Určitě bych chtěl zápas s Brožem. Myslím, že bychom předvedli pěkný zápas. Je to komplexní zápasník s dobrým rekordem a rád bych se utkal s ním.

Je mi jedno kdy, klidně bych šel co nejdřív. Těch termínů není tak moc, nechci vypadnout z přípravy a určitě bych skočil do dalšího zápasu. Akorát nevím, jak je na tom teď on.

Oba dva profi zápasy jsi měl vypsané na poslední chvíli, vyhovuje ti to?

Moc. Nejraději o tom víc co nejpozději. Jinak mám v přípravě strach z různých nemocí. Dávám si velký pozor, abych někde něco nechytil a snažím se nechodit mezi lidi. Během přípravy mám úplnou fobii.

Navíc jsem z amatérů zvyklý být v přípravě nepřetržitě a zůstávat v kondici.

Dopadá na tebe v OKTAGONu větší stres?

Překvapivě ne, myslel jsem, že to bude mnohem horší. Ale to bude asi hlavně tím, že tam nejsou diváci. To je velké plus. Takže v tom nevidím rozdíl. A to jsem měl před prvním profi zápasem asi roční pauzu.

Proč taková pauza? Chystal ses do profi a nebyly turnaje?

Nechystal jsem se nikam, měl jsem úraz. Vůbec jsem nevěděl, co bude. Měl jsem vyhřezlou plotýnku a byl jsem rok mimo. Stalo se mi to během takedownu při sparringu, ruplo mi v zádech a já normálně dokončil trénink. Jenže já myslel, že to nic není a normálně to asi měsíc přecházel. Pak mě ale začala brnět noha, protože do ní vedou nervy ze spodních zad.

Všichni mi říkali, že když půjdu na operaci, bude po kariéře. Naštěstí jsem narazil na skvělého doktora, kterému bych chtěl tímto moc poděkovat. Doktor Chrobok, nemít tohohle doktora, tak dnes asi nezápasím. Pak už jsem si řekl, že se do amatérů nemá smysl vracet.

Úvodní foto via OKTAGON MMA

Tags:

Mohlo by vás zajímat

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *