Co hledáte?

OKTAGONUDG TIPSPORT O2Advertisement EXTREME HOBBY SPORTSWEAR

Podrobná analýza: Co se stalo v zápase McGregor vs Poirier 1?

Co se stalo v zápase McGregor vs Poirier 1?

Již za tři týdny se proti sobě v hlavním zápase turnaje UFC 257 podruhé postaví Conor McGregor a Dustin Poirier. Přestože první zápas měl všehovšudy 106 sekund, odehrála se v něm celá spousta zajímavých věcí, kterých si moc lidí na první pohled nevšimne. Jsem si jistý, že po přečtení tohoto článku budete na utkání pohlížet úplně jinak a možná se i stane jedním z vašich oblíbených.

Nádhera! UFC znovu vyzdvihuje Procházkův výkon

Oba bojovníci ušli za poslední roky dlouhou cestu a samozřejmě se i částečně změnila paleta využívaných technik. Můžeme se jen domnívat, nakolik se bude odveta od prvního utkání lišit.

I méně zkušený divák si na první pohled všimne, že je svědkem jednoho z nejméně frekventovaných typů zápasu – levák vs levák

V průměru budou zápasníci zvyklí v 80 % případů čelit dalším pravákům a jen výjimečně opačným postojům. To poskytuje levákům obrovskou výhodu, protože jsou od samého začátku navyklí na praváky a pilují techniky, které jsou proti opačnému postoji nejefektivnější.

Nejlepším příkladem bude zadní, tudíž levý kop, který v ideálním případě dopadne na tělo protivníka velkou plochou holeně v ideálním úhlu.

Zároveň se při střetech různých postojů i mění vzdálenost, protože zápasníci musí mít mezeru mezi předními nohami.

Levák vs pravák X levák vs levák. Všimněte si různých vzdáleností hlav.

McGregor se okamžitě pokusil o takzvaný front leg hookkick. Netvrdil bych, že byl vyloženě propagační, jeden účel rozhodně splnil. Vyjasnil McGregorovi kopací vzdálenost. Od samého začátku utkání mu bylo jasné, kam zhruba dosáhne přední noha při extenzi v koleni a jak moc si bude muset kopání připravovat nakračováním.

Po úvodním kopu McGregor donutil Poiriera přemýšlet. Jakmile někdo zahrozí bez nejmenšího náznaku respektu útokem, který jste u něj doposud ani neviděl, musí se to na vaší psychice nějak podepsat.

Proto se Poirier spokojí s pozicí tlačeného a nechává McGregorovi střed oktagonu.

Začne tedy zády opisovat tvar pletiva a ustupovat na pravou stranu. To je ale velká chyba, protože při boji s levákem se této “dominantní“ straně chcete vyhnout. Ulehčujete tak výrazně zaměření zadního direktu, háku, nebo kopu.

Ovšem jakmile si Poirier tuhle skutečnost uvědomí, vleze do pasti. McGregor totiž okamžitě vypálí spinning backkick do místa, kde Poirier za pár okamžiků naběhne a trefuje čistě hrudní koš. Poirierova reakce na útok (kryt rukama) je důležitá pro další pokračování zápasu.

O pár sekund později se McGregor rozhodne navázat. Zmíněné reakce si všiml a nyní chce trajektorii kopu nasměrovat ze strany do nekrytého prostoru, proto se pokusí o spinning wheelkick. Poirier však ve stejný moment trefí obyčejný lowkick a vezme McGregorovi stabilitu. Pokud by kop dopadl patou na ucho, mohl to být začátek konce. Ne nutně legendární knockout jako v zápase Barboza vs Etim, ale rozhodně by se na Poirierovi projevil.

Muslim Salikhov díky tomuto “setupu“ zaznamenal nejlepší ukončení v kariéře. Melvin Guillard očekával druhou ránu na žebra a nechal zcela nekrytou hlavu.

Uplynulo 16 sekund zápasu a z Irovy strany přichází první pokus o úder. Samotný lowkick kontruje zadním direktem, ovšem díky ztrátě stability ve spojení s Poirierovým odkloněním ruky netrefuje.

O několik momentů později se o svou notoricky známou levačku pokusí podruhé, tentokrát zakrytou za předním zvedákem. Všimněte si Poirierovy obrany pravou rukou. V American Top Teamu s technikou moc dobře počítali a přišli s tímto zajímavým řešením.

Díky tomuto krytu a mírnému naklonění hlavy přímý úder sklouzne a netrefí čistě.

Poirier rozhodně neplánuje odejít bez boje. Použije například i útok, který si v pozdější fázi kariéry osvojil McGregor. Slabším zadním direktem vyvolá soupeřův dvojitý kryt. Hlavně však dostane ramena do vhodné pozice na nabití předního zvedáku. Ten jen těsně míjí. Poirier trefuje i několik nepříjemných lowkicků, po jednom z nich se McGregor natáhne rukou. To dokazuje, že mu ty předchozí opravdu vadily.

Nicméně ze zápasu uplynula pouhá minuta a McGregor už přichází s rozhodující adaptací. Místo přímého úderu začne útočit hákem, který směřuje do nekrytého prostoru v oblasti ucha. Podobně jako v úvodu spinning wheelkick.

Je neuvěřitelné pozorovat, jak malý cíl jsou elitní strikeři schopni trefit. Do perfektního úderu zbývalo takových 5 centimetrů.

V čase 1:15 se oba ve stejný moment pokusí o zadní úder bez přípravy. Double knockout je na nejvyšší úrovni nepravděpodobný, ale rozhodně nechybělo moc. Rozhodovalo, v jaké byli v daný moment vzdálenosti.

V čase 1:23 se projeví chyba, kterou jsem zmiňoval v úvodu. Poirier začne kroužit na špatnou stranu a naběhne si do dalšího háku. Ten jej částečně ochromil.

Blížíme se k závěru zápasu. McGregor před zahájením kombinace řekne “Is that all you got?“, tedy “To je všechno, co máš?“

Závěrečná sekvence je pastva pro oči. McGregor zaútočí jabem, po kterém Poirier očekává zadní jako do té doby vždy. Ovšem McGregor zadní pouze naznačí, znovu natáhne pravou ruku a udělá krok dopředu, čímž vyvolá v tuto chvíli už dávno načtenou obranu. Tentokrát už se nemýlí a trefuje přesně ucho.

Po ráně do ucha člověk většinou neztrácí vědomí. V této části hlavy se ovšem nachází centrum koordinace a proto často vídáme po ráně do tohoto prostoru vrávorání přezdívané chození po vodě, v Americe chicken dance.

V září 2014 podal McGregor takřka bezchybný výkon, na který nenašel Poirier žádnou odpověď. Nenapadá mě moc faktorů, které by mě v odvetě přesvědčily o odlišném průběhu.

O zápase McGregorvsPoirier II se dočtete v předzápasové analýze.

Tags:

Mohlo by vás zajímat

2 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *