Co hledáte?

OKTAGONUDG TIPSPORT O2Advertisement EXTREME HOBBY SPORTSWEAR

Shane Young vs Lajoš Klein: Podrobná Analýza

Shane Young vs Lajoš Klein: Podrobná Analýza

Turnaj UFC 253 nabízí celou řadu skvělých duelů, ale je jasné, že pozornost domácích fanoušků bude směřovat k duelu Shane Young vs Lajoš Klein. Klein se totiž stal vůbec prvním Slovákem, který se do UFC propracoval. I s ohledem na to, že bral zápas na poslední chvíli, sice nesplnil váhový limit, což ho bude stát část výplaty, ale snad to jeho výkon nijak negativně neovlivní. Jak duel vidí náš analytik Honza?

Vsaďte barák! Kletba praví, že Adesanya prohraje

Youngův styl boje

Shane Young je primárně striker. Zápasy přesouvá na zem ve dvou případech – pokud mu po obdrženém úderu začne “téct do bot“, nebo když chce na svou stranu získat kolo.

Pokud bojuje v postoji, podobně jako kolegové z týmu City Kickboxing, zakládá svou hru na jabech. V úvodních momentech utkání odměřuje vzdálenost vnitřními lowkicky, to ale pouze v případě, že čelí pravákovi. V souboji s Kleinem tomu tak nebude a jelikož se v rámci UFC zatím s žádným opačným postojem nesetkal, nejsem schopen odhadnout přizpůsobení této techniky. Vnější lowkick se proti obrácenému guardu kope velmi těžko a není tak efektivní.

Vzdálenosti

Young odvádí nejlepší práci na krátkou a střední vzdálenost. Nedisponuje nijak nadprůměrným rozpětím a proto většinu času tlačí. Ve střední vzdálenosti uplatňuje přímé údery a jakmile se více přiblíží, preferuje háky. Čas od času se pokusí o takedown, ale díky specifickému nástupu za pomoci pohybu hlavou mívá paradoxně problém s tím, že do něj nastoupí z příliš velké blízkosti. V takový moment se dostane hlavou na soupeřův hrudník (preferovaná pozice hlavy by byla napravo od torza) a skončí se v klinči. Podobně jako týmový kolega Volkanovski přesouvá zápasy na zem výhradně u klece.

Takedownu v drtivé většině případů předchází pohyb hlavou při úderech

V klinči je ofenzivně zdatný, ale náchylný k ranám přes nízko položená ramena. Zatímco se pokouší o údery na tělo a zvedáky, inkasuje často lokty a háky.

Lajošovi by měla díky kvalitním zadním kopům vyhovovat delší vzdálenost, zejména kvůli soupeřově slabině, které se budeme věnovat v jednom z dalších bodů.

Dominanty

Rozhodně bych vyzdvihl kvalitní jab a strategie, díky kterým po několika jeho trefení mate protivníky. V rozboru Adesanya vs Costa jsem řešil, že přehnané reakce na jab (ve formě ucukávání, popřípadě pokusech o srážení – parry) mohou soupeři výrazně ulehčit práci a pomoci mu k přizpůsobení jiných technik.

Young sice používá v jabovací vzdálenosti povětšinou přímé údery, avšak velmi chytře je prokombinovává.

Rád totiž v pozdější fázi zápasu jab naznačí a pošle samotnou zadní. Je si v tu chvíli vědom soupeřovy reakce na očekávanou přední a pravačku míří tam, kde hlava bude. Nikoliv tam, kde v daný moment je. Když k těmto dvěma alternativám přidá kombinaci přední, přední, zadní, je už skoro nemožné odhadnout další útoky.

Tyto variace dohromady skvěle ladí a dělají striking velmi těžko čitelný.

Slabiny/zlozvyky

Po předchozím bodu muselo velké množství čtenářů začít pochybovat o Kleinových šancích na výhru. Ovšem jeden zásadní zlozvyk v Youngově hře by mu mohl hrát skvěle do karet.

Jde o zaklánění. Tato reakce se opakuje pořád a pořád dokola. Ať už při přímých úderech, hácích, nebo dokonce highkicku.

Tento styl obrany je jeden z nejriskantnějších hned z několika důvodů. V první řadě nemáte možnost měnit rychle směry kvůli špatnému rozložení váhy. Dále jste náchylný k lowkickům, protože přední nohu necháváte volně stát zatímco veškerou váhu máte na zadní. Ramena jsou položena nízko a nemohou zmírnit dopad úderu, brada vysoko ve vzduchu. Žádný trenér toto u svých bojovníků nevidí rád. S touto obranou slaví úspěch opravdu jen nejlepší z nejlepších, nejlepšími příklady jsou legendy thajského boxu Saenchai a Lerdsila.

V neposlední řadě se může stát, že špatně odhadnete soupeřovy záměry a útok je delší, než myslíte. Více v klíči k úspěchu.

Klíč k úspěchu

Klein před sebou nemá vůbec jednoduchý úkol. Zápas vzal na poslední chvíli a soupeř už má v organizaci spoustu zkušeností. Utkal se i s šampionem Volkanovskim a v předposledním představení získal ocenění za zápas večera.

Za celou svou kariéru nebyl nikdy ukončen údery, ani submisí a proto bude důležitá trpělivost.

Samozřejmě nevylučuji, že Kleinovi sedne jedna z prvních ran a bude vymalováno, bylo by ale rozumné se na punchers chance nespoléhat a vypracovat si různé setupy. Konkrétně se nabízí tradiční zavírání kombinací kopem. Zaklánění je nejhorší zlozvyk, který můžete mít proti soupeři s kvalitním highkickem.

Na nejvyšší úrovni je ale potřeba největší dominanty šetřit a počkat si na správný moment.

Dobrá taktika by tedy byla v úvodu držet odstup (viz vzdálenosti), zkusit boxerské výměny, pohybovat se laterálně v kleci pro snížení rizika zaměření jabu. Kombinace zprvu zavírat low a roundkicky. Víme, že při nekonečném zkoušení jedné konkrétní techniky se šance na úspěch výrazně sníží a s headkickem to platí zrovna tak.

Po přesném načtení Youngových reakcí na tyto výpady pak zavřít kombinaci zadním headkickem a připsat si další highlight reel knockout.

Tags:

Mohlo by vás zajímat

1 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *