Co hledáte?

OKTAGONUDG TIPSPORT EXTREME HOBBY SPORTSWEAR

David Dvořák vs Jordan Espinosa: Podrobná Analýza

David Dvořák vs Jordan Espinosa: Podrobná Analýza

Čeští fanoušci mohou konečně slavit. Po dlouhých letech se stávají domácí zástupci relevantní v žebříčcích nejprestižnější světové organizace. David Dvořák má aktuálně šňůru 14 vítězství v řadě a má před sebou obrovský test. V tomto článku jsem se dopodrobna zaměřil na #13 muší váhy, Jordana Espinosu a na důležité body utkání, které by mohly být rozhodující.

Jak moc domácí fanoušci věří Davidu Dvořákovi?

Pokud ještě nemáte účet u společnosti Tipsport, tak se skrze nás můžete ZDE zaregistrovat a získat 150 Kč zdarma se vstupním bonusem až 50 000 Kč.

Espinosův styl

Navzdory ortodoxnímu postoji se domnívám, že je Jordan Espinosa levák. Největší hrozbou v jeho arzenálu je totiž přední ruka. Hlavní dominantou je bleskurychlý jab, který využívá při pohybech všemi směry, nejčastěji ale při couvání.

S tím souvisí fakt, že Espinosa bývá jen zřídka agresorem a preferuje boj z ústupu. V kombinaci s rychlostí úderů je tento styl jako stvořený k frustraci protivníka – . Ten jej není schopen dohnat a jakmile je pokus o zkrácení vzdálenosti čitelnější, naběhne si přímo na jab, popřípadě přední hák. Pokud dokáže přední hák dobře načasovat, je to jeho nejničivější úder. Nejednoho soupeře jím už dokázal poslat k zemi.

Espinosa má základ v karate a přední ruku mívá často svěšenou až k pasu, což dělá údery a jejich úhly o poznání hůř čitelné. Toto “padání“ ruky nebývá způsobené únavou, protože je vždy patrné od úvodních vteřin. To znamená, že je pozice ruky záměr, má soupeře nalákat a vyprovokovat k nepřipraveným útokům. Níže položená ruka může být také výhodou při bránění takedownů, zápasník si mnohem rychleji může chytit underhook. Čas od času změní Espinosa postoj, v takovou chvíli je téměř jisté, že začne kopat pravou nohou (ze které se stane na moment přední). Jakmile najde ideální vzdálenost pro jab, začne za něj přidávat i zadní direkt.

Vzdálenosti

Dvořák bude muset celou dobu udávat tempo a tlačit se dopředu, nejdelší vzdálenost totiž více vyhovuje Američanovi. Jakmile mu necháte trochu prostoru, bude mít čas na přípravu dalekonosných kopů a přesných úderů přední.

Co se týče kopů, v posledním utkání proti Marku De La Rosovi ukázal Espinosa obrovské zlepšení. Často střídal postoje a trefoval celou řadu technik jak levou, tak i pravou nohou. Jakmile umí zápasník switch kick v obou guardech, je téměř nemožné odhadnout, ze které strany přiletí kop tentokrát. Příprava v Jackson Wink MMA je na něm opravdu znát.

Ve střední vzdálenosti je rychlost mnohem důležitější, než razance. Rychlost je předností obou aktérů a velmi těžko se odhaduje, kdo se v tomto pásmu prosadí lépe. Nicméně Dvořák používá zejména přímé údery, zatímco Espinosa při přiblížení preferuje háky. Přímé údery bývají zpravidla rychlejší, než kterékoliv obloukové.

Směr, kterým se bude chtít Dvořák ubírat je ale spíše klinč. Právě v něm se při debutovém utkání v polovině března skvěle prosazoval, zejména díky přesným kolenům.

Dominanty

Kromě zmíněné přední ruky disponuje Espinosa ještě jednou velmi nebezpečnou předností – d’Arce chokem.

Ten zaznamenal v kariéře hned 5x a má ho skvěle vypilovaný. Nevyznává tradiční wrestlingový styl lpící na horní pozici a prosazování ground and pound. Nejraději se dostává při bránění soupeřova takedownu do pozice front headlock a chytí si potřebný grip (jedna ruka vedle krku, zatímco druhá se provlíkne přes podpaží). Jakmile má spojené ruce, přejde k soupeři kolmo, přitažením vezme stabilitu a začne dokončovat submisi.

d’Arce, neboli brabo choke zpopularizoval v UFC nejvíce Tony Ferguson a obvykle sedí wrestlerům se silným sprawlem.

Espinosa

Zem

Ačkoliv má Espinosa na svém kontě poměrně uctihodné množství submisí, na nejvyšší úrovni už si je nebyl schopen prosadit. Jediné dvě prohry v UFC přišly právě díky škrcením (triangl a modifikovaný von flue choke).

Přesuny z postoje ale moc často neiniciuje. Pokud ano, uchýlí se k double leg takedownu. Je zajímavé, že před každým pokusem přejde do leváckého postoje. Není ale až tak neobvyklé, když má wrestler opačný postoj při čistém wrestlingu a při MMA. Tento takzvaný penetration step pokryje velkou vzdálenost.

Při boji s Espinosou je mnohem moudřejší zkoušet takedown schovaný za kombinací, než se k němu propracovávat z klinče. Obzvlášť single legy na kleci brání výborně, dokáže si vždy najít prostor k trefování nepříjemných loktů do oblasti uší. I když se soupeři takedown výjimečně povede, za inkasovaných 15 loktů to nestojí.

Slabiny/zlozvyky

Espinosův pohyb na nohou nápadně připomíná Edsona Barbozu. Neustálé “cupitání“ přehazováním nohu přes nohu jde ale zmíněnému Brazilci výrazně lépe.

Espinosa se totiž v 90% případů hýbe jedním směrem – doleva (z jeho pohledu). Od druhého kola při tomto pohybu navíc víc a víc kříží nohy. Nemusím říkat, že je to začátečnická chyba a může mít při nečekaném útoku katastrofální následky. Představte si, že dostanete obyčejný lowkick ve chvíli, kdy máte nohy rovně za sebou, nebo zadní dokonce víc vlevo.

Dvořákův tým si tohoto návyku určitě dobře vědom a pravděpodobně počítají se zavíráním kombinací pravou nohou, při výměně na blížší vzdálenost hákem. Náchylnosti na útoky z téhle strany nahrává i nízko položená levá ruka.

Pozice v kleci

Je téměř jasné, že střed oktagonu bude držet Dvořák. Espinosa preferuje kopírování vnější části klece a Dvořák bude mít nelehký úkol. Musí zašlapávat stranu, přes kterou se bude Espinosa pokoušet uniknout a připravovat pasti. V ideálním případě povede tato strategie ke klinči na pletivu. Klíčové je neútočit jediným úderem a ve správný moment rozjet delší kombinace. Při jejich bránění je mnohem těžší uvědomit si přesnou pozici klece za zády.

Klíč k úspěchu

Nejdůležitější bude konzistence. Na špičce už bude Dvořák potkávat jen technicky skvěle vybavené a rychlé protivníky. Bude třeba od začátku do konce udržovat tlak a nenechat Espinosovi prostor. Zejména v prvním kole se vyplatí útočit na tělo, Dvořákovy front kicky jsou velmi efektivní. Za kombinace dále schovávat lowkicky v momentech, kdy Espinosa couvá s velkým množstvím váhy na přední noze. Tato snaha v úvodu mnohem ulehčí práci ve 2. a 3. kole. Kolena v klinči a i samotné pasování, které unaví a trochu zpomalí Američanovy rychlé ruce mohou být klíčové. Pod tlakem a při zvýšené únavě se Espinosovi totiž výrazně zhoršují rozhodovací schopnosti a často dělá neuvážené kroky (vzdávání se pozic, dobrovolné naskočení do guardu, pokusy o nereálné submise apod.).

Dvořák bude muset pravděpodobně zatnout zuby a připravit se na silný úvodní tlak. Ve druhé polovině zápasu by už ale mohl začít přebírat otěže a v ideálním případě přesunout zápas na zem. Byl by skoro zázrak, kdyby se mu podařilo Espinosu utáhnout na submisi v 1. kole, v dalších už to ale nereálné rozhodně není.

Tags:

Mohlo by vás zajímat

1 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *