Co hledáte?

OKTAGONUDG TIPSPORT EXTREME HOBBY SPORTSWEAR

André Reinders o dopingu, UDG i dalším zápasu Macha

André Reinders o dopingu, UDG i dalším zápasu Macha

Bývalý zápasník a dnes úspěšný trenér André Reinders promluvil v obsáhlém rozhovoru o dopingových testech a celkové problematice tohoto tématu. Dále se rozpovídal o svých svěřencích, komentování, ale také o příštím zápasu Macha Muradova v UFC.

„Vláďa vyhraje, i kdyby tam naběhl Vlasto Čepo,“ říká Miloš Petrášek

Ahoj André, na začátek bych se rád vrátil k projektu OKTAGON UDG, kde byl tvůj tým mimořádně úspěšný. Jak ho zpětně hodnotíš ty osobně?

Turnaj OKTAGON UNDERGROUDN pro nás byla obrovsky cenná zkušenost. S čím jsem já osobně od začátku krize zápasil, byla motivace u bojovníků. Takže si cením dua Ondřej Novotný a Palo Neruda, kteří dokázali vymyslet tento formát, aby zápasníci mohli znovu bojovat. Tím turnajem alespoň část zápasníků motivaci znovu získala a to i ti, kteří přímo nezápasili. Pro mě osobně to byla obrovská zkušenost v tom, že zápasy probíhaly v rychlém sledu a bylo málo času na přípravu, doléčení zranění a doladění taktiky. Zároveň bylo skvělé vidět, jak bojovníci rostou zápas od zápasu, musí se poměrně rychle připravovat na nové soupeře a stylistické výzvy. Za mě je tahle zkušenost jednoznačně pozitivní.

Tereza Bledá se díky UDG dostala do popředí medií, ale ne vždy to bylo v pozitivním smyslu. Probíralo se hlavně téma možného dopingu. Na to jste ty a Tereza zareagovali základními dopingovými testy. Můžeš fanouškům přiblížit, na co konkrétně byla Tereza testovaná?

Tereza byla na základních hormonálních testech, které ukazují hladiny různých hormonů, především testosteronu a dalších souvisejících hormonů. Všechny anabolické steroidy jsou na bázi testosteronu, což vždy ovlivní vlastní produkci hormonů. Pokud někdo výrazně překračuje normu, tak se testosteron do jeho těla musel dostat z nějakého vnějšího zdroje. Zároveň se z těchto testů dá poznat i pokud někdo podstupuje hormonální terapii, případně steroidy před nějakou dobou bral a je krátce po vysazení

Hodláš v budoucnu posílat všechny své svěřence na tyto testy?

Máme něco podobného v plánu. Chtěl sem v této sezóně nechat otestovat celý tým a ukázat, že náš tým je čistý, ale bohužel je sezóna narušená epidemií čínské chřipky. Nyní by to tedy nemělo moc smysl, lidi by nás mohli podezírat, že zápasníci pouze vysadili, když zatím nejsou žádné turnaje. Ale například s Honzou Malachem, jsem se domluvili, že se nechá testovat pravidelně a klidně v termínu, kteří mu určí čtenáři MMA Shorties před jeho nadcházejícím zápasem.

Reinders

Myslíš, že se toto téma v budoucnu více otevře a například organizace OKTAGON MMA zavede alespoň základní testovaní?

Pomáhal jsem jim v tom, aby se začalo dělat alespoň základní testování na stimulanty před zápasy a aby se nestávalo, že tam chodí „nastřelení“ borci. V přípravě je testování zatím logisticky složité, ale myslím, že je to první dobrý krok. Ale je tu problém, kdo to celé bude mít pod dohledem, ale vše se řeší, jen to není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.

Hned několik tvých svěřenců se má představit na turnajích OKTAGONu v Praze a Ostravě. Je podle tebe reálné, že na místě budou i diváci?

Upřímně si myslím, že tyto turnaje budou bez diváků. Nejspíš bude forma nějakého přenosu, ať už na O2 TV Sport nebo placených přenosů (PPV). Samozřejmě záleží na tom, jak se to podaří klukům z OKTAGONu realizovat. Myslím si, že dokonce turnaj v Ostravě bude opět přeložený, protože je vyprodaný a nejde jen tak vracet dvanáct tisíc vstupenek. Ale třeba kluci překvapí a něco vymyslí. Problém je, že je zde některými vládními činiteli a epidemiology probouzen přehnaný strach mezi obyvatelstvem z nemoci, která podle mého názoru není takovým ohrožením, jaké je nám prezentováno. Takže si nemyslím, že se turnaje odehrají s diváky nebo alespoň ne v plném počtu.

Mohou se fanoušci ještě tento rok těšit na Tadeáše Růžičku nebo Daniela Škvora v zápasech podle pravidel MMA?

Ano, oba dva se připravují na svoje MMA debuty, které by měly proběhnout na podzim. Takže pokud to situace dovolí, tak se oba dva 100% do konce roku představí pod pravidly MMA.

Celkem často komentuješ turnaje UFC. Jak moc je to náročné a užiješ si vůbec z této pozice turnaj?

Komentování UFC turnajů mě hodně baví, tedy až na to vstávání. Snažím se divákům nabídnout trochu jiný pohled na zápasy, trošku do toho vnést svůj pohled, jako trenéra, nějaké taktické a technické poznatky. Doufám, že se mi to snad daří.

Jaké jsou tvoje osobní i týmové cíle pro zbytek tohoto “koronavirového” roku?

Momentálně je to období nejistoty, kdy nikdo nic neví, takže je těžké plánovat nějaké cíle, takže se hlavně snažím udržet u všech zápasníků motivaci, aby makali a připravovali se i když přesně neví na co.

Nedávno byl oznámen další zápas Macha Muradova v UFC. Začátkem října se střetne s houževnatým polským zápasníkem Krysztofem Jotkem. Jak vidíš jeho šance v tomto duelu?

Myslím, že je to pro Macha velmi dobrý soupeř a stylisticky by mu měl vyhovovat. Také je to spíše postojář, ale Muradov je dynamičtější a má lepší pohyb. Jotko není tak kvalitní wrestler, aby Macha dostal zem a tam ho udržel. Jediné, co hraje ve prospěch polského soupeře, jsou zkušenosti v UFC, kde má opravdu hodně zápasů. Přesto si myslím, že je to pro Macha dobře zvolený zápas a myslím, že zvítězí před limitem.

Mockrát ti děkuji za rozhovor. Máš na závěr nějaký vzkaz pro fanoušky MMA Shorties?

Fanouškům bych rád vzkázal, ať dále fandí všem zápasníkům a klubům. Většina z nich si to zaslouží za to nasazení, které dávají nejen do zápasů, ale i do přípravy. Zároveň to bojovníkům pomůže psychicky, takže fanděte a podporujte MMA.

Foto: Czechfighters

Tags:

Mohlo by vás zajímat

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *