Co hledáte?

OKTAGONUDG TIPSPORT O2Advertisement EXTREME HOBBY SPORTSWEAR

Derek Brunson vs Edmen Shahbazyan: Podrobná Analýza

Derek Brunson vs Edmen Shahbazyan: Podrobná Analýza

Po několika turnajích na ostrově Yas se UFC opět přesouvá do Las Vegas. V hlavním zápase uvidíme klasický střet zkušeného veterána snažícího si udržet pozici na vrcholu divize s neporaženým prospektem. Derek Brunson zápasil s většinou elitních bojovníků střední váhy (Adesanya, Romero, Whittaker, Silva) a v oktagonu již zažil ledacos. To Edmen Shahbazyan nastupuje do svého prvního hlavního zápasu a bude chtít všem dokázat, že má na to stát se nejmladším šampionem všech dob. Stále mu je pouze 22 let.

Pokud ještě nemáte účet u společnosti Tipsport, tak se skrze nás můžete ZDE zaregistrovat a získat 150 Kč zdarma se vstupním bonusem až 50 000 Kč.

Paige VanZant se plánuje vydat hodně překvapivým směrem?

Brunsonův styl

Přes základ ve wrestlingu je Brunson primárně striker. Je levák a největší zbraní v jeho arzenálu je zadní direkt. V roce 2016 se stal dokonce prvním zápasníkem v historii UFC, který kdy zaznamenal 4 knockouty v 1. kole po sobě.

Nejčastěji útočí rychlými výpady složenými z delších kombinací, cílem je ale trefit levačku, kterou ostatní rány zakrývají. Snaží se čas od času trefovat highkicky, ovšem bez zakomponování do kombinace, což je dělá čitelné. Podobné je to i s takedowny. Ty rád dokončuje po zatlačení protivníka na klec, ovšem ani ty neschovává za údery a soupeři na ně dokáží často pohotově reagovat.

V dřívější fázi kariéry Brunson vyznával chain wrestling. To znamená, že řetězil několik strhů po sobě (nevyjde jeden, přejdete do druhého, nevyjde druhý, přejdete do třetího). Ovšem v posledních letech od této strategie dočista upustil. Snaží se dlouhou dobu o jeden takedown a nepřechází z pozice do pozice. To je důvod, proč se efektivita přesunů na zem za poslední roky výrazně snížila.

Co se týče techničnosti, Brunson má několik zásadních nedostatků a zlozvyků. Těmi je natahování rukou, když čelí tlaku, padání krytu a všeobecně zběsilost spojená s přemotivovaností. Po inkasování úderů působí až překvapivě emotivně a dělá mu problém zachovat chladnou hlavu. To bylo skvěle vidět například proti aktuálnímu šampionovi Adesanyovi.

Shahbazyanův styl

Shahbazyan začal s bojovými sporty ve věku devíti let. Základem byl grappling, o několik let později změnil školu jen kvůli tomu, že na původní nebyl wrestlingový program. Navzdory tomu, že během nejnadějnějšího roku utrpěl několik vážných zranění, podařilo se mu v roce 2015 vyhrát celostátní soutěž. Už tou dobou byl sparring partnerem Rondy Rousey.

Z jedenácti vítězství pouze jednou vyhrál na body a jednou na submisi. Zbylých 9 zápasů skončilo na KO/TKO v prvním kole.

Samotný styl se hodně opírá o čtení soupeře. Pracuje s přední rukou, která odhadne vzdálenost pro ostatní techniky a jakmile si jí je jistý, navazuje silným zadním úderem. Přes kvalitní zem preferuje boxerský duel. Ovšem jakmile se dostal minulý rok na zem s Jackem Marshmanem, ukázal nesmírnou kvalitu jak ground and pound, tak následovné submise (rear-naked choke). S Velšanem byl na zemi hotov za necelou minutu.

Instinkt zabijáka

Přes nízký věk je na Shahbazyanově stylu vidět obrovská vyspělost. Mnoho zápasníků si až v pozdější fázi kariéry vybuduje schopnost rozpoznat, kdy jeho rány soupeři výrazně ublížily. Někteří jí nevybudují vůbec nikdy. Z prvního pohledu je takové vyhodnocení o poznání složitější, než z pohledu třetí osoby.

Shahbazyan v posledním utkání předvedl po knockdownu neuvěřitelnou trpělivost a nic nezměnil na přístupu k útokům. Všechny byly promyšlené a po přečtení Tavaresovy reakce na jab (naklonění doleva) schoval za tento úder highkick, který ukončil utkání.

Neuvědomuji si, jestli jsem někdy u tak mladého zápasníka viděl podobnou vyspělost. Pokud nepřijde nějaký zásadní zádrhel v kariéře, během několika let by mohl být Shahbazyan ještě neporovnatelně lepší.

Reakce na feinty

Feinty jsou náznaky úderů, jejichž cílem je udržování soupeře v nejistotě a vypozorování automatických reakcí. Pokud na tuto techniku bojovník přehnaně reaguje od samotného úvodu, ve většině případů se mu to vymstí.

Shahbazyanův postoj zůstává nehledě na náznaky neměnný. Nenechává se “vycukat“ a má dobrý odhad na vzdálenost, ve kterém jej nemohou přímé údery ohrozit. To navyšuje sebevědomí a pomáhá mu udržet správný kryt.

To Brunsonovi velmi často padají ruce i při lehkých náznacích kopů. Na boxerské údery nereaguje tak moc, ale stále znatelně více, než soupeř. To by mohl být rozhodující faktor. Jak jsem zmiňoval, podstatnou částí Shahbazyanovy strategie je čtení reakcí na základní údery.

Vzdálenosti

Pokud dojde na taktický boj na dlouhou vzdálenost, favorizoval bych Shahbazyana. Má kvalitnější boxerskou techniku, tzn. umí lépe protahovat rány, správně se během kombinací krýt a pohybovat hlavou. Brunson má výhodu rozpětí paží 7 cm, což by mohlo boj na dlouhou vzdálenost trochu zdramatizovat.

Brunsonova taktika se bude točit kolem rychlého zkracování vzdálenosti a zatažení Shahbazyana do přestřelek. Pokud bude schopen určovat tempo a tlačit, očekávám i pokusy o takedowny na kleci.

Klinč ani jeden z bojovníků moc často neiniciuje a pravděpodobně bude vždy mít aspoň jeden z nich tendenci jej rychle roztrhnout. Shahbazyan se v nich čas od času snaží o kolena, v tomto případě si ale bude uvědomovat hrozbu wrestlingu a nebude zbytečně riskovat.

Délka zápasu

Ani jeden z bojovníků nemá ve zvyku zůstávat v kleci déle, než je nutné. Až na jednu výjimku se Shahbazyan nepodíval ani do druhého kola. Brunson v kariéře několik delších zápasů zažil, ale drtivá většina skončila taktéž v prvním kole. Ani jeden z nich tedy není členem “Five round club“.

Nicméně tento bod hraje do karet veteránovi. Brunson vyhrál poslední dvě utkání na body a ukázal, že si dovede rozložit síly lépe, než tomu bývalo v minulosti. Druhá polovina zápasu by mohla být v jeho režii. Je ale taky možné, že se, jak je zvykem, utrhne ze řetězu a vyčerpá se v prvním kole. U Dereka Brunsona člověk nikdy neví.

Závěrečný tip

Nebylo těžké z článku vyvodit, koho v souboji Derek Brunson vs Edmen Shahbazyan favorizuji. Brunson měl v organizaci spoustu zajímavých výkonů, ale to nejlepší už má spíše za sebou. Pokud nepůjdou první minuty zápasu podle očekávání, odkloní se od gameplanu a začne bezhlavě tlačit. Těmto nepromyšleným výpadům bych ale nedával větší šanci na úspěch, než 30%.

V případě, že tato sázka na jednu kartu nevyjde, Shahbazyan určí tempo utkání, bude postupně rozebírat Brunsona z dálky a po čase díky zmíněným feintům najde recept na ukončení.

Tipuji výhru Shahbazyana na KO ve 2. kole.

Turnaj, kterému bude vévodit bitva Derek Brunson vs Edmen Shahbazyan, můžete tradičně sledovat na stanici Nova Sport 2, kde hlavní karta poběží od 03:00. Celý VoYo balíček lze zakoupit ZDE za 159 Kč na měsíc.

Tags:

Mohlo by vás zajímat

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *