Co hledáte?

Jak je to s platy a konkurencí na CZ/SK scéně?

Jak je to s platy a konkurencí na CZ/SK scéně?

Hlavní trenér pražského Penta Gymu Daniel Barták, mezi jehož svěřence patří například Viktor Pešta nebo Magdalena Šormová, se pro server iDNES.cz rozpovídal o platech a konkurenci na domácí scéně.

Khabib navrhl řešení aktuální situace. Gaethje však odmítl

Daniel Barták se v rozhovoru primárně rozpovídal o strachu, kterému bojovník před zápasem čelí, a také bolesti, která k soubojům neoddělitelně patří. Důležitá je samozřejmě i motivace, která pramení hned z několika zdrojů, “Pro peníze si chodíte, jenže zas tak velké nejsou. Dejme tomu, že zápasník dostane za jednoho soupeře šedesát tisíc a ročně má možná tři. To nic není. Zaplatíte si z toho přípravu.”

Obliba MMA v několika posledních letech obrovsky narostla, ale i přesto se zápasením dokáže živit jen část bojovníků. Daří se hlavně velkým a úspěšným hvězdám nebo těm, kteří dokáží zaujmout a tím přilákat sponzory. Uživit se čistě jen zápasením je stále dost obtížné. Peníze by prý mohly být lepší, “Mohly by být lepší. Aby se tím sportem uživili i lidi mimo špičku. OKTAGON teď dává dobré peníze, ale mohl by dávat ještě víc.”

Růstu výplat by pomohl větší zájem sponzorů a médií nebo další větší organizace, která by znovu částečně vytvořila konkurenční prostředí, “Možná by tu ještě jedna organizace seděla. Platy by šly nahoru. Když má zápasník na výběr, je to jednodušší. I ve světě to ale je tak, že si podmínky diktuje jedna organizace, a to je UFC.”

Konkurence?

Spolu-majitel organizace OKTAGON MMA Ondřej Novotný sice podobné myšlenky odmítá, protože prý na CZ/SK scéně není prostor pro několik větších organizací, v čemž má na jednu stranu pravdu, ale je potřeba brát v potaz, že na situaci pohlíží z pozice majitele dominantní organizace. On konkurenci nepotřebuje. Teď už ne. Boj s XFN totiž OKTAGON zvládl a vybudoval si díky němu pevné základy, na kterých nyní může stavět úspěšnou budoucnost. Něco podobného se tu někomu v blízké době asi jen tak nepodaří. Na druhou stranu však scéna stále poskytuje dostatek prostoru a kapacit na to, aby pojmula několik menších a lokálněji orientovaných organizací, které budou pořádat akce pro několik tisíc lidí.

Výplaty na CZ/SK scéně?

O výplatách na CZ/SK scéně se toho moc neví, alespoň ne oficiálně. Například právě Novotný několikrát uvedl, že někteří bojovníci si nepřejí, aby byly výplaty zveřejňovány, zatímco někteří bojovníci tvrdí, že jim prozrazení částek neumožňují smlouvy, které je zavazují k mlčenlivosti. Navíc je potřeba brát v potaz i to, že do tohoto procesu vstupují i managementy, které si stejně tak nemusí přát, aby byly výplaty zveřejňované. Tak či tak zkrátka tyto informace nejsou k dispozici. Představu si lze udělat jen z kusých náznaků, které občas dostaneme.

David Kozma například v minulosti prozradil, že za titulový zápas s Gáborem dostal v roce 2018 4 500 euro, tedy dle aktuálního kurzu zhruba 120 000 Kč. Z praxe tak lze říct, že platy “normálních” bojovníků se pohybují někde v rozmezí 1 000 – 5 000 euro, tedy 26 000 – 133 000 Kč za zápas. Hvězdy typu Vémola, Végh a podobně pak samozřejmě berou mnohem více.

Na první pohled se částky kolem 100 000 Kč nezdají nijak nízké. Je však potřeba brát v potaz to, že je takovou výplatu nutné zdanit a uhradit z ní náklady na přípravu a odevzdat procenta managementu a tak dále. Bojovník se navíc během roku dostane do akce maximálně čtyřikrát a to už je opravdu náročný výkon. Běžnější jsou spíše 2-3 zápasy za rok.

To, zda se bojovník může živit jen skrze MMA, tak stále často záleží na tom, jak schopný je v hledání sponzorů a jak silné má sociální sítě, což je dnes velmi důležitý faktor.

Tags:

Mohlo by vás zajímat

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *