Co hledáte?

OKTAGONUDG TIPSPORT O2Advertisement EXTREME HOBBY SPORTSWEAR

Podrobný rozbor: Co se stalo v souboji Procházka vs Oezdemir?

Podrobný rozbor: Co se stalo v souboji Procházka vs Oezdemir?

Přestože měl Procházkův debut pouhých 6 minut, tak v zápase je nespočet fascinujících momentů, které jsem se vám rozhodl detailně přiblížit. Pokusil jsem se zaměřit jen na ty nejpodstatnější a na ty, které ovlivnily další vývoj zápasu.

Úvodní čtení soupeře/odhad vzdálenosti

Hned v prvních vteřinách přejde Procházka do leváckého postoje (s pravou nohou vepředu). Okamžitě se pokusí o zadní direkt pro lepší odhadnutí vzdálenosti. Oezdemir kontruje levým hákem, který najde cíl. Tento moment mohl ale paradoxně pomoci hlavně Procházkovi, který se na tuto techniku s týmem připravoval a okamžitě věděl, jakou vzdálenost volit po dokončení útoku. Hák nebyl přes Oezdemira dokonale vidět, ale patrně Jirkovi lízl lícní kost a nos.

O několik sekund později zkusí Procházka to samé z ortodoxního postoje. Oezdemir reaguje lehkým uhnutím, úder po něm sjede a Švýcar opět okamžitě kontruje plnou silou háky.

Úvodní minuta tedy jasně ukazovala, že Oezdemir chtěl bojovat v klasickém “No Time“ stylu, zatímco Procházka chtěl úvod utkání věnovat čtení reakcí na základní údery a až později s nimi pracovat.

Techniky odhadující ideální vzdálenost

Po úvodních výměnách je jasně vidět, že Procházka už tuší, v jaké vzdálenosti se držet. Oezdemir sice trefí jeden lowkick a několik jabů, ale nic z toho nemá dostatečnou razanci.

Po necelé minutě přichází první velký moment. Oezdemir chce zaútočit a při pokusu o výpad naběhne na přesný jab. Procházka už odhadl vzdálenost a nemusel pohnout přední nohou, zatímco Oezdemir s kratším rozpětím musel posunout přední nohu blíž.

Po inkasování se Oezdemir brání zabalením do dvojitého krytu, na což Procházka reaguje zahájením kombinace. Všimněte si, jak přirozeně přechází z jednoho postoje do druhého a z dominantní pravé ruky se stává přední. Tyto switche mu vytváří vhodné úhly.

Procházka mi po zápase prozradil, že si s trenéry uvědomovali kvalitu Oezdemirovy obrany proti přímým úderům a soustředili se spíše na útoky ze stran přes rameno, možná právě proto na tak krátkou vzdálenost okamžitě zkoušel přední hák.

V předzápasové analýze jsem upozorňoval na to, že si Oezdemir nechává po výměnách čas na takzvaný reset. Po inkasování se často na 1-2 s vzdálí a do té doby není připraven útočit, ani bránit.

Z toho důvodu přesně v těchto momentech navazuje Procházka dalšími údery, riziko kontru je totiž o poznání menší. Vyhazuje tak Oezdemira z rytmu, na který je při zápasech zvyklý. V této strategii je nejlepší Jon Jones.

Infarktová fáze

Po první úspěšné kombinaci je vidět zvýšené sebevědomí. Na Oezdemirův útok reaguje Procházka následovně.

Asi pro vás nebude překvapením, že nic podobného si proti Oezdemirovi nikdo nikdy nedovolil. Tento taunt navíc probíhá ve vzdálenosti na knockoutové údery, Procházka ale opět tuší, že v této chvíli Oezdemir nezaútočí.

Po 90 vteřinách ví Procházka, co od Oezdemira čekat a začne všem českým fanouškům brnkat na nervy. Ruce byly samozřejmě dole už od začátku, nemůžeme očekávat, že by měnil styl, který mu funguje celou kariéru. Můžeme si sice říkat, že by je měl držet výš, ale na tento hazard je tak moc zvyklý, že by s rukama nahoře mohl paradoxně zápasit hůř.

Týden před utkáním mi Procházka poodhalil strategii, se kterou šel do zápasu. Nyní máte možnost ji porovnat a sami posoudit, nakolik se jí dokázal držet, “Budu tancovat po celý kleci a rychlýma jabama ho rozdělávat. Občas nějakej nečekanej blesk, kterým ho překvapím. Klidně i útočnou kombinaci, ale hlavně čekat na jeho útok a v jeho útocích ho vychytávat. Hlavně tvrdě od začátku, rozpohybovat si to. Pak to vzít do svých rukou a ukončit.“

Na Oezdemirovi je už po dvou minutách vidět frustrace, útoky si tolik nepřipravuje a hned prvním úderem chce soupeři za každou cenu urvat hlavu. To je ale cíl Procházkova rozptylování, svým provokativním stylem nutí protivníky méně přemýšlet nad útoky a odchýlit se od strategie.

Nyní už přichází na řadu tolik probírané chytání rukavice. Procházka neměl potřebu si rukavici urovnávat, nebo jakkoliv jinak upravovat, šlo jen o další způsob rozptýlení soupeře. Oezdemir nyní musí přemýšlet o několika věcech naráz. Navíc dobře víme, že my muži nedokážeme dělat víc věcí zároveň.

Kolem poloviny kola už začíná být Procházkův showboating neuvěřitelný. Klepání do hrudníku, ohlížení do stran, úsměvy po inkasování, kývání hlavou. To všechno nám během sledování zvyšovalo tepovou frekvenci.

První kritický moment přišel právě v polovině kola. Oezdemir překvapil, když Procházka nečekal útok a zadní trefil bradu. Je krásně vidět extenze zadní nohy, která prodlužuje dosah úderu a vyrovnává tak nevýhodu v rozpětí. Po druhé podobné ráně jde Procházka do kolen. Oezdemir se pokusí iniciovat klinč, ale Procházka z něj pohybem rychle vybruslí. Při boji na blízkost se často předklání a eliminuje tak hrozbu nebezpečných háků.

Setupy (přípravy útoků)

Po odhadnutí správné vzdálenosti pro jab začal Procházka navazovat zadním direktem. Oezdemir ale drží rameno vysoko a mění jím trajektorii. I když jej zasáhne, nikdy nebude mít plnou razanci. Brzy se dostaneme ke knockoutu a dobře uvidíme, jak Procházka tuto kombinaci poupravil.

Po třech minutách už je Procházka schopen se soupeřem “manipulovat“. Tím se myslí vyvolávání reakcí, které udělají prostor pro další útok.

V tento moment Procházka natrefoval kolem deseti přesných jabů a Oezdemirovi už začínají znatelně vadit. Proto Procházka naznačí jab, předpokládá Oezdemirovo naklonění na pravou stranu a trefuje čistý zvedák (úder, který doposud nepoužil a evidentně si ho šetřil pro podobný setup).

40 sekund do konce kola použil stejný setup ještě jednou, zvedák ale o pár centimetrů minul. Jsem přesvědčen, že tato rána by znamenala okamžité ukončení zápasu.

V úplném závěru kola se po jabu Oezdemir opět nakláněl do zvedáku, ve stejný moment ale zazněl klakson. Marc Goddard měl situaci plně pod kontrolou.

Zde můžeme krásně vidět, že upravování rukavice je opravdu jen součást strategie. Oezdemir ani nestihne začít přemýšlet nad důvodem tohoto pohybu a už na něj letí další zadní direkt. Tento setup je velmi netradiční, ale nesmírně efektivní.

Po čistě trefeném highkicku v úvodu druhého kola přišel začátek konce. Procházka napřed trefuje tvrdý vnitřní lowkick, který Oezdemira donutí přemýšlet. Pohl mu nepříjemně nohou a rozhodně už nechce obdržet další. 3 sekundy poté naznačí Procházka další, v polovině pohybu však kop překlopí směrem na hlavu. Oezdemirovi spadnou ruce a můžeme vidět, že zvedá přední nohu, kterou chce vyblokovat vnitřní lowkick. Holeň dopadá přímo na stranu hlavy a Oezdemir je silně otřesený.

Obrana

Minutu před koncem prvního kola přišel podle samotného Procházky nejkritičtější moment zápasu. Oezdemir trefí pravý hák přes rameno. Ten nedopadne úplně čistě, ale trefuje místo za uchem. V oblasti uší se nachází centrum koordinace a i po nevýrazném úderu často zápasníci “chodí po vodě“. Procházka na malý moment ztrácí kontrolu nohou, ale velmi rychle se dokáže srovnat.

Oezdemir cítí krev a rozjíždí dlouhou kombinaci složenou převážně z háků. Procházka sází na své oko a ukazuje největší dominantu – pohyb hlavou. Víme, že obranu rukama nevyznává a proto sází na takzvanou techniku “rolling with the punches“. To je styl obrany, který proslavil Muhammad Ali a spočívá v uhýbání stejným směrem, kam letí úder. Na screenshotech to není přesně vidět, ale Procházkova hlava vždy míří stejným směrem jako rána. Proto i při zasažení nemá zdaleka takový dopad. Následné podplutí pod hákem bylo až neuvěřitelné. Procházka 90% útoků přesně vidí.

Knockout

Po trefeném highkicku se Procházka ještě více uvolní a rozjíždí dlouhou kombinaci úderů. Těsně před samotným finišem přemýšlí o naskočeném kolenu, ale na poslední chvíli si ho rozmyslí a jen lehce odpruží nohy. Vzápětí přichází na řadu závěrečná sekvence.

Na začátku měl Procházka problém trefit zadní. Ve druhém kole ji už ale přizpůsobil a zkombinoval ji s hákem. Díky tomu úder nezasáhl rameno. Opět můžeme vidět extenzi zadní nohy, díky které zadní dosáhne dál, než jab. Finiš velmi připomínal zápas Peňáz vs Klauda, Procházka ale jakoukoli souvislost vyvrátil (oba dlouhodobě trénují v Brně).

Závěrečné zhodnocení

Výkon z jiného světa. Až na drobná zaškobrtnutí se všechno podařilo podle plánu. Je nutné ale podotknout, že tato strategie je dlouhodobě neudržitelná. Čím více zápasů bude Procházka v UFC mít, tím víc si některé jeho reakce soupeři nastudují a budou vědět, jak proti nim postupovat. Nemluvím o přepracovávání tak osobitého stylu, jen je chvílemi vidět až přehnaný nedostatek respektu ke schopnostem protivníka.

Navzdory tomu je bez debat, že žádný z Čechů v nejprestižnější organizaci světa nikdy nepředvedl tak oslnivý výkon a nejeden ze soupeřů v TOP 10 se bude Procházkovi chtít vyhnout.

Pravděpodobnými soupeři pro další utkání jsou dle mého Corey Anderson, Nikita Krylov, nebo dokonce Jan Blachowicz. Přibližně v polovině týdne budeme vědět, kde se Procházka umístí v žebříčku light-heavyweight divize.

VÍTĚZSTVÍ

Tags:

Mohlo by vás zajímat

4 Comments

  1. John Doe 13/07/2020

    Pekny rozbor!

    Odpovědět

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *