Co hledáte?

OKTAGONUDG TIPSPORT

Jiří Procházka vs Volkan Oezdemir: Podrobná Analýza

Duel Jiří Procházka vs Volkan Oezdemir, který bude hlavním zápasem Prelims karty turnaje UFC 251, se nezadržitelně blíží. Přinášíme vám tedy podrobnou analýzu, která se pokusí předpovědět, jak by se souboj mohl vyvíjet a jaký by mohl mít výsledek.

Volkan Oezdemir předpovídá průběh zápasu s Denisou

Procházkův styl

Na první pohled je vidět výrazná odlišnost od tradičního postoje. Ruce jsou neustále v pohybu, nekryjí hlavu a zjišťují reakce soupeře. Váha je převážně na přední noze, k protivníkovi se co nejvíce přibližuje předkloněním a zdvižená brada má za úkol nalákat k nepřipravenému útoku.

Největším faktorem jsou právě neustálé náznaky rukama. Procházka z protivníka celou dobu nespustí oči a postupně si vše víc a víc načítá. Pokud soupeř na tyto takzvané feinty začne reagovat už v úvodních výměnách, je téměř vymalováno.

Po několika reakcích už pak přesně ví, kdy volit jaké útoky. Pak už díky velkým zkušenostem není problém naznačit útok, vyvolat kýženou reakci a okamžitě jí využít. Jeden příklad za všechny je bezesporu načasování kolen jakmile začne soupeř reagovat předkláněním.

Zapojte se do unikátní tipovací ligy a soutěžte s ostatními fanoušky o hodnotné ceny. Výsledek zápasu Jiří Procházka vs Volkan Oezdemir můžete tipovat už nyní!

Takto vypadají zápasy v postoji, kde iniciuje Procházka akci. V případě, že je agresivnější soupeř, vypadá vše trochu jinak. Procházka s oblibou přebírá kombinace. Někdy i navzdory tomu, že zprvu inkasuje. Má skvělé vnímání přicházejících útoků a i když jej zasáhnou, nemají takový dopad, protože s nimi většinou počítá. Díky neustálému pozorování protivníka i po nebezpečném útoku dokáže okamžitě kontrovat, často v těchto momentech rozjede i kombinace přesahující 10 úderů.

Velkým faktorem jsou i kopy a kolena, ty ale budou v tomto utkání hodně limitovány. Oezdemir je umí velmi dobře zachytit a využít k takedownům.

Oezdemirův styl

Před přestupem do MMA působil Oezdemir v prostředí profesionálního kickboxu, což je na jeho stylu na první pohled patrné. Zápasí převážně v tradičním postoji s vysokým dvojitým krytem a spoléhá zejména na boxerské kombinace.

Nejnebezpečnější zbraní v Oezdemirově arzenálu jsou rozhodně háky. Velmi často v kombinaci nevyužije jiný úder a posílá jeden hák za druhým. Paradoxně má ale přední hák nebezpečnější a techničtější, než ten zadní. Používá ho pro přípravu útoků, odhadnutí vzdálenosti, v klinčích, zkrátka při každé příležitosti. Čas od času k boxu přimíchá highkick, který si ale nepřipraví schováním za údery. Umí trefovat i nepříjemná kolena, ale díky Procházkově výškové převaze bych je neviděl jako reálnou hrozbu. Oezdemir dále skvěle využívá calfkick, tomu jsem se více věnoval v dalším bodu.

Poslední zápasy

Nejaktuálnější utkání obou aktérů mají společnou jednu věc – calfkicky. Přestože Procházka už po dvou minutách vyhrál brutálním KO nad CB Dollawayem, stihl za tento krátký časový úsek obdržet velké množství kopů na lýtko. Držel se přesně v kopací vzdálenosti s vahou na přední noze a bylo evidentní, že by v pozdější fázi zápasu začaly tyto kopy výrazně ovlivňovat Procházkovu pohyblivost.

Naproti tomu Oezdemir díky této technice rozhodl poslední vyrovnané utkání. Aleksandar Rakić měl už po dvou kolech jeden z největších otoků, co jsme měli možnost v MMA vidět. Na tento druh kopu si bude muset dát Procházka velký pozor. Největším rizikem je stát delší dobu bez pohybu do stran a udržování jedné vzdálenosti, to soupeři dává velkou příležitost si kopy odměřit a načasovat.

Je ale důležité zmínit, že poslední dvě utkání vyhrál Procházka hned prvním čistě trefeným úderem. Protivníci si velmi často uvědomí, že takové rány nejsou schopni dlouhodobě snášet a ztratí zájem pokračovat. Toto bylo patrné v utkání s Fabiem Maldonadem. Se CB Dollawayem stačila jedna dobře odhadnutá kombinace (zadní zvedák + přední hák) a bylo po všem.

Přechod z ringu:

Když Procházkův tým oznámil, že se jedná o soupeři z top 10, přišla od spousty lidí vlna pochybností. Jedním z hlavních argumentů byla právě výměna provazů za osmiúhelníkovou klec. Jaký by to mohlo mít vliv na Procházkovu hru?

Při zkoumání některých utkání v Rizinu jsem dospěl k názoru, že tato změna hraje Procházkovi spíše do karet. V ringu je pro tlačícího zápasníka mnohem lehčí soupeře “vyúhlovat“ a dostat do rohu. Dále jsou zápasy mezi provazy nakloněny velké spoustě bizarních momentů. Velmi často se mezi nimi jeden, nebo oba aktéři zaklíní. Procházka bývá neuvěřitelně aktivní, nezůstává ani chvíli na místě a větší prostor mu bude vyhovovat obzvlášť kvůli laterálním pohybům.

Klinč:

Tento aspekt boje je jednou z největším dominant Švýcara. V klinči se dovede velmi rychle zorientovat a využívá v něm instinktivně velkou škálu technik. Ať už jsou to kolena, lokty, krátké údery, nebo dokonce ramena, má neuvěřitelný cit pro načasování a i zdánlivě nevýraznými ranami je schopen z ničeho nic ukončit zápas.

Dokáže se prosadit v dominantní pozici, stejně jako se zády na kleci. Na ničivé údery mu stačí minimum prostoru a iniciování klinčů by se měl Procházka spíše úplně vyvarovat. Předpokládám, že primárně v první polovině zápasu se bude Oezdemirův gameplan točit kolem kombinací klinčů, pokusů o takedowny a zkrátka všeho, co sebere Procházkovi dynamiku a čerstvost.

Zem

Tato část Oezdemirovy hry je velmi opomíjená. Aby taky ne, 90% času se drží v postoji. Když je ale třeba, využije své podceňované dovednosti a vezme protivníka na zem. Dominick Reyes dokázal odolávat pokusům o takedowny samotnému Jonu Jonesovi lépe, než Oezdemirovi. Samozřejmě hrál svou roli i moment překvapení, i tak to ale vypovídá o kvalitách Oezdemirova wrestlingu.

Přesuny na zem nebývají takové, jako jsme zvyklí u tradičních wrestlerů. Oezdemir nebude schovávat za dva údery double leg. Raději si počká na soupeřovo přepadnutí do úderu, nebo pomalý kop. V takových situacích pohotově reaguje a téměř bez úsilí se ujímá dominantní pozice.

Jedinou výhru na submisi zaznamenal Oezdemir už v roce 2012 a ani se o další nepokouší. Na zemi chce brát soupeřům energii a maximálně si připravit pozici pro ground and pound.

Oezdemirovy slabiny

U někoho tak úspěšného a zkušeného jen velmi těžko najdete nějaké základní nedostatky. Oezdemir je nyní ještě o něco kvalitnějším bojovníkem, než při vstupu do organizace, protože měl čas na spoustě věcí zapracovat.

V jeho stylu je ale pár detailů, které mu nejednou uškodily a výrazně pomohly soupeřům v přípravě. V první řadě mi připadá, že postrádá dostatečnou variaci úderů. Jen minimálně uvidíme Oezdemira využívat v jedné kombinaci více technik. Převážně si zakládá na hácích. Nejničivější zbraní je zmíněný přední (levý) hák, který se ale snaží trefovat za každou cenu a často velmi okatě. Většinou je na pohybu těla patrné, že si nabíjí jeden, nebo druhý hák.

Na tak vysoké úrovni si musí bojovníci své největší zbraně šetřit a až, když na ně přestane protivník myslet, naplno je využijí. Oezdemir ale hákem začíná kombinace, kontruje na útoky a velmi často je dává i samotné. Jakmile mají tyto údery maximální sílu, vyhodí vás z rovnováhy a zvyšují náchylnost k inkasování.

Dále bývá v drtivé většině případů jasné, kdy Oezdemir nebude útočit. Po skončení kombinace je na jeho postoji jasně viditelná nepřipravenost k útoku. Pokud v tento moment soupeř útočí, stihne většinou zareagovat pouze jabem, případně dalším předním hákem. To samé platí po roztrhávání klinčů. Oezdemir si vždy nechá 1-2 sekundy na takzvaný reset a není připraven na okamžitou akci.

Závěrečný tip

Není vůbec jednoduché zůstat u tohoto utkání maximálně objektivní. Myslím si ale, že ze všech možných soupeřů na vrcholu divize bude Oezdemir Procházkovi sedět nejlépe.

Oezdemir v posledních zápasech trochu zvolnit, začal být trpělivější a už se do ničeho tolik nehrne, jako tomu bylo začátkem působení v UFC. Věřím, že Procházka dokáže velmi rychle načíst reakce a prosadit si jeden z neortodoxních útoků, na které se připravuje jen velmi těžko.

Dá se bez výčitek říct, že Procházka je ze všech českých UFC zástupců zdaleka nejzkušenější. Bude nastupovat už do 31. zápasu. Klíčem bude zachovat chladnou hlavu, uvědomit si, že Oezdemira nevypne první ranou a trpělivě se propracovávat k finiši, který rozhodně není nereálný. Přílišné tlačení na pilu by výrazně zvýšilo náchylnost k přesunu na zem a klinčům.

Přikláním se ke scénáři, ve kterém se Denisa prosadí a v polovině druhého kola zápas ukončí technickým KO. V opačném případě bych to viděl na Oezdemirovu výhru na body. Je těžké odhadnout, s jakou konkrétní strategií Švýcar do zápasu přijde.

Tags:
Předchozí článek

Mohlo by vás zajímat

7 komentářů

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *