Co hledáte?

Trenér Dan Barták o knize Život v kleci a aktuální situaci

Trenér Daniel Barták o knize Život v kleci a aktuální situaci

Úspěšný trenér pražského Penta gymu Daniel Barták v těchto dnech vydává spolu s novinářem Liborem Kalousem knihu Život v kleci, která podrobně mapuje vývoj MMA v České republice. Barták se v následujícím rozhovoru rozpovídal nejen o knize, ale i Magdě Šormové a aktuální koronavirové situaci.

Daniel Barták

Daniel Barták před 20 lety

Proč jsi se rozhodl napsat knihu ŽIVOT V KLECI?

“Kniha Život v kleci není primárně můj nápad, ale pana Tychtla z nakladatelství XYZ. Bavili jsme se o tom udělat knížku o MMA, kde by se objevily i mé blogy, které píšu od roku 2016. Ale chtělo to něco víc. Tak jsme je spojili s mým vyprávěním o začátcích MMA v České republice.”

Co tě více naplňuje – psaní, trénování?

“Naplňuje mě obojí. Každé trochu jinak. Psaní znamená být sám, ve víru myšlenek. Popravdě jsem rád sám. Trénování je úplný protipól, druhá strana mince. Mám radost, když můžu předávat své zkušenosti a kdy jsou následně přetaveny v úspěch, ať už má jakoukoliv podobu.”

Jaký je tvůj největší sportovní zážitek za více než dvacet let?

“Zážitků mám hodně, a nejen z oblasti MMA. Rád vzpomínám na svoje zápasy, na působení v UFC. Rád vzpomínám třeba i na vítězství Sparty nad Barcelonou, které jsem sledoval jako divák přímo na stadionu.”

Kdo podle tebe patří mezi největší jména českého MMA?

“Jiří Procházka, David Dvořák, Karlos Vémola, Michal Martínek, Viktor Pešta, Magdalena Šormová.”

Co se o nich v knize dozvíme?

“To bych nerad prozrazoval.”

Kdo je největší český současný zápasník MMA a kdo tento sport nejvíce propaguje?

“V tuto chvíli je nejlepším zápasníkem Jirka Procházka. K výšinám ho ale nakopnul Karlos Vémola.”

Proč by si měli čtenáři koupit ŽIVOT V KLECI?

“Čtenář se dostane pod pokličku českého MMA. Zachytí jeho vývoj z takřka undergroundového sportu, až po fenomén dnešních dnů.”

Teď trochu odbočím od knihy. Jak jsou na tom tvoji svěřenci v době karantény? Určitě to musí být náročné na psychiku…

“Myslím, že to je pro všechny z nás těžké. Nikdo neví, co bude. Každý se připravuje individuálně, spíš, aby z toho nevypadli. Nikdo nezná konkrétního termín a pokud ano, neví, zda se vůbec uskuteční. Nepříjemná situace. Buďto hodíte za hlavu nebo se v tom budete utápět. První turnaje mohou být až někdy v létě a možná ani to ne. Můžeme jen doufat.”

Pokud vše v blízké době opadne a svět se vrátí do normálního stavu je možné, že uvidíme Magdu Šormovou v nějaké velké organizaci?

“Snažíme se o to, ale spíš je pravděpodobné, že se Magda objeví v domácí kleci. S jednou organizací už jsme domluveni. Trochu jsme doufali, že uzavření smlouvy s polskou agenturou se Magdina situace zlepší. Hlavně nám šlo o to, aby pravidelně zápasila. Ale Magda je v situaci, kdy ani v Polsku s ní nikdo nechce zápasit. A to jsme chtěli jít i o váhu výš.”

Dan Barták, Magda Šormová

Jak nyní vnímáš současnou situaci? Dotkne se hodně i tvého Penta gymu a myslíš, že organizace budou mít těžší rozjezd až se vše vrátí k normálu?

“Spoustu gymů řeší existenční problémy. Pokud nemáte vlastní prostory, každý měsíc vám přijde na mail faktura, že máte zaplatit nájem a vy ho zaplatit musíte, protože jinak o gym přijdete. Penta se na začátku roku stěhovala do větších prostor. Investoval jsem do toho nemalé peníze a ty se nevracejí. Což je jako byste vyhodili peníze z okna. Snažím se být ale pozitivní. Protože jinak bych se z toho musel zbláznit. Dalo by se říct, že teď jsem vlastně spisovatel na plný úvazek.

Co se organizací týče, doufám, že se vše vrátí do starých kolejí. Že tady bude hlad po MMA a že se lidé nebudou bát akce navštěvovat, že se nevytvoří nějaká sociální fobie.”

Děkuji ti za rozhovor. Máš nějaký vzkaz pro fanoušky MMA Shorties?

“Chtěl bych čtenářům MMA Shorties vzkázat, aby byli pozitivní, doma se neflákali, nepřežírali se, aby, až se tělocvičny opět otevřou, nebyla nejnabitější váhová kategorie coronaweight +120 kg. Kdo se má tahat se sto kilovým chlapem? Hlavně se na vás všechny těším, ať už v tělocvičně nebo na turnajích. Hlavně zdraví.”

Knihu Život v kleci můžete zakoupit ZDE

Foto: Czechfighters a Dan Barták

Tags:

Mohlo by vás zajímat

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *