Co hledáte?

Život v kleci mapuje historii českého MMA

Život v kleci mapuje historii českého MMA

ŽIVOT V KLECI je název nové knihy, kterou 26. března 2020 vydalo nakladatelství XYZ, které je součástí skupiny Albatros Media. Jejími autory jsou bývalý vrcholový zápasník Daniel Barták a sportovní novinář Libor Kalous. Novinka se zaměřuje především na počátky MMA v Česku.

Život v kleci

Obrovský boom, který v posledních letech zažívá bojový sport známý pod zkratkou MMA, za mnohé vděčí lidem, kteří stáli u jeho prvopočátků. Sondou do minulosti je právě kniha ŽIVOT V KLECI, v níž příběh průkopníků tohoto sportu vypráví Daniel Barták, dvojnásobný mistr republiky z let 1999 a 2000, který po skončení kariéry přešel do trenérské pozice. Mimo jiné vychoval Viktora Peštu, druhého Čecha ve slavné UFC. Barták a sportovní novinář Libor Kalous se rozhodli pro více pohledů na MMA – vzpomínky lidí, které nikdy nebyly ještě zveřejněny, vyprávění osob, které prožily na vlastní kůži startovací období a jsou tu stále.

„Často se mě lidi ptají, jaké to bylo v pravěku, jaké byly přestřelky bez rukavic a s omezenými pravidly. Lidi koukali na zápasy jako na pouliční rvačky. Pravidla před dvaceti lety byla, jen ne tak přísná. A když je něco povoleno, proč toho nevyužít. Tohle platí dodnes a všude,” vzpomíná Barták, který s MMA prošel kus světa.

Které osobnosti MMA přidali v knize svůj pohled?

život v kleci

Svůj pohled přidala více než desítka zápasníků, která zasáhla do dění českého MMA. Sportovci, dříči, srdcaři, bojovníci. Vzpomínky oživil gladiátor desetiletí Michal Hamršmíd. Jaroslav Poborský, který zažil více než 100 zápasů v kleci. Tvrďák Tomáš Kužela, první Češka v UFC Lucie Pudilová, šampion japonské organizace Rizin Jiří Procházka, první Čech v UFC Karlos Vémola. Viktor Pešta, druhý český zástupce v UFC. Dále osobnosti Penta gymu, který patří k nejstarším MMA klubům na české scéně – Magdaléna Šormová, Jiří Paluska, Stanislav Futera a Václav Šamša. Prostor dostal také moderátor a současný spolumajitel organizace OKTAGON MMA Ondřej Novotný, nezapomenutelný spíkr Josef Melen, který hecoval zápasníky a fanoušky v halách, sám zažil na 250 galavečerů v ringu a v kleci. Nechybí ani vzpomínky Aleše Hradeckého, obra mezi rozhodčími. Svůj pohled přidala také psycholožka Gabriela Kloudová, která objasnila, proč tolik lidí fascinuje právě MMA.Součástí více než 300 stran je také pohled na média a jejich vyjadřování o MMA před lety. I když je MMA tvrdý sport, i tady je prostor pro humor, což vám potvrdí rubrika Kecy v kleci. „Nejsem z těch, kteří se dívají za sebe a vzpomínají, jaké to bylo, ale někdy je hezké se otočit a zavzpomínat. Můžu říct, že jsem si to užíval,“ dodává Barták.

Řekli také v knize ŽIVOT V KLECI:

Jiří Procházka, šampion japonské organizace Rizin a zápasník UFC

Podle toho, jak se dívám kolem sebe, jaký je přístup lidí, médií, zájem fanoušků, tak si myslím, že český boj z pohledu Evropy a Asie bude růst a stane se jednou z top zemí, kde bude MMA na vrcholu zájmu.

Karlos Vémola, první Čech v UFC

The Sky is the Limit. To je má odpověď, když přemýšlím o budoucnosti českého MMA. Zápasníci jsou gladiátoři a lidi se chtějí bavit, zažívat adrenalin, show. Jde o nejstarší sport. Je to i o médiích, jak ho podávají.

Michal Hamršmíd, první český gladiátor desetiletí

Zážitků je hrozně moc. Samozřejmě byly výhry, medaile, poháry, pásy, to je krásné, ale zážitky po zápasech, když jsme šli na pivko, cestování, tréninky, to ve mně navždy zůstane. Před časem se mě ptal známý, jak je možné, že jsem u Conora McGregora na soukromém účtu v přátelích. Jsem, je to tak, poznali jsme se na turnajích, kde já nic neměl, on nic neměl. Viděli jsme se v šatně, mluvil jsem na něho svojí lámanou angličtinou…takové zážitky nezmizí.

Ondřej Novotný, spolumajitel organizace OKTAGON MMA

Před dvaceti lety šlo o relativně uzavřenou komunitu několika set, maximálně tisíců lidí. Desítky lidí s tímto sportem cestovaly. Mezi těmito lety najdeme více zlomových okamžiků. Pro mě osobně nastal, když jsem si řekl: „Tohle je brutální potenciál.“ V Roce 2001 nebo 2002 jsme natáčeli zápas v Karviné, kde proti Žákovi nastoupil Ervín Slonka. V hale bylo asi 2500 lidí, což byla neuvěřitelná návštěva. Hala plná horníků vytvořila neuvěřitelnou atmosféru.

Viktor Pešta, bývalý zápasník UFC MMA

V posledních letech letí hodně nahoru po celém světě, holt jsme jen v Česku trošku opoždění. Lidi prostě rádi koukají, jak se někdo pere, to je jednoduché. I při sledování hokeje všichni zbystří, když je rvačka.

Knihu můžete zakoupit ZDE

Tags:

Mohlo by vás zajímat

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *