Co hledáte?

OKTAGONUDG TIPSPORT

„Karet mi rukama prošlo opravdu hodně,“ říká Jan Rot z Kartičkárny

„Karet mi rukama prošlo opravdu hodně,“ říká Jan Rot

Dnes jsme si pro vás připravili trochu netradiční rozhovor. Rozhodli jsme se trochu vyzpovídat Honzu Rota, který vlastní obchod Kartičkárna.cz. V poslední době se těší velké popularitě UFC memorabilia karty, ve kterých můžete najít kousek oktagonu z nějakého turnaje nebo kousek oblečení, ve kterém váš oblíbený zápasník nastupoval. I takovou podobu mají dnešní kartičky. Pojďme se tedy podívat, co je dobré vědět, když se rozhodnete sbírat kartičky.

Kartičky

Ahoj Honzo, na začátek se tě musím zeptat, kdy a jak ses dostal ke sbírání a obchodování s kartičkami?

Kartám se věnuji od mládí (malička), kdy jsem asi jako většina kluků začal na hokejových kartách, byly dostupné v každé trafice, takže nebyl problém je sehnat. Na střední šly karty stranou, měl jsem jiné zájmy, ale v roce 2007 jsem se k nim vrátil, vzhledem k tomu, že se nabídka karet stále rozšiřovala a kvalita karet šla nahoru začal jsem sbírat i jiné sporty. A vzhledem k tomu, že se karty skoro nikde nedali sehnat a neměl jsem s kým měnit udělal jsem e-shop. Nyní e-shop provozujeme sedmým rokem a třetí rok kamennou prodejnu v Praze, kde můžete koupit kartičky NHL, NBA, NFL, MLB, UFC, fotbalové nebo balíčky a boxy různých TV Shows, filmových a seriálových sérií.

Co nám můžeš říct o kartičkách s tématikou bojových sportů a jaká je jejich historie?

Karty boxerů začaly vycházet již ve čtyřicátých letech v krabičkách od cigaret jako podpora prodeje. Dnešní podoba karet je však úplně jiná. Karty jsou prodávány jako samostatný produkt. Kromě boxerských karet jsou oblíbené karty Wrestlingu hlavně kuli Hulkovi Hogenovi a kartám Dwayna Johnsna (The Rock) a hlavně karty UFC, které rostou s oblibou této organizace.

David Dvořák o tvrdé přípravě na UFC premiéru

Jaké druhy karet bys doporučil někomu, kdo se chystá začít sbírat kartičky?

Začínajícímu sběrateli bych doporučil nejprve pořídit pár balíčků různých sérií, než se rozhodne co bude sbírat. Může sbírat kompletní série jednotlivých ročníků, své oblíbence nebo memorabilia karty z jednotlivých sezon.

Jak se pozná hodnota karet, které v různých balíčcích najdeme?

Obecně se dá říci, že čím méně častá karta v balíčku, tím je karta cennější. Obvykle ty nejcenější karty mají největší hvězdy. Cenné jsou také Karty s podpisem, memorabilií nebo s nízkým limitem. Nejdůležitější aspekt, který určuje cenu je však stav karty. Pokud není ve 100% stavu jako jste jí vytáhli z boxu, je téměř bezcenná.

Conor McGregor

Karta z kolekce Museum 2018 Conor McGregor v limitu 10.

Kde mohu kartičky UFC vyměňovat nebo případně prodávat, existuje nějaká burza?

V posledních měsících se nám podařilo vytvořit komunitu sběratelů karet UFC, kteří se pravidelně scházejí a vyměňují karty. Existuje také facebooková skupina UFC Karty CZ/SK . Na podzim plánujeme větší sešlost, pokud se uklidní aktuální situace.

Jaké nejcennější kousky s tématikou UFC ti už prošly rukama?

Karet mi rukama prošlo opravdu hodně, nicméně na těch nejcennějších kartách nikdy nechyběl Conor McGregor.

Děkuji ti za rozhovor. Chtěl bys něco vzkázat fanouškům MMA Shorties, kteří by chtěli začít sbírat kartičky?

I já děkuji za rozhovor. Začínajícím sběratelům přeji co nejvíce krásných hitů v boxech a ať nepodceňují skladování karet. Všechny fanoušky MMA Shorties bych rád pozval k nám do Kartičkárny.

Tags:

2 komentáře

  1. Karel Abrazím 24/03/2020

    Dle mojho názoru infantilní blbost, která se k bojovým sportům vůbec nehodí. Nepohodlné názory se ale nezveřejňují.

    Odpovědět
    1. Pavel Bartoš 24/03/2020

      Ledaže…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *