Co hledáte?

OKTAGONUDG TIPSPORT EXTREME HOBBY SPORTSWEAR

Co se ve skutečnosti stalo v souboji McGregor vs Cerrone?

Co se stalo v souboji McGregor vs Cerrone?

První očekávaný zápas roku McGregor vs Cerrone je za námi a přestože trval pouhých 40 sekund, stihla se udát spousta věcí, které někteří nemuseli zaznamenat. Zároveň se objevily i konspirace o tom, že Cowboy zápas záměrně “pustil” a výhru tak Conorovi věnoval. Pojďme si tedy hlavní zápas turnaje UFC 246 pečlivě zrekapitulovat.


http://139.162.132.153/index.php/2020/01/15/conor-mcgregor-vs-donald-cerrone-analyza/


Ihned po pokynu rozhodčího se Conor velmi rychle přesouvá do středu klece, bez plácnutí se okamžitě pokusí o zadní direkt a vloží do něj celou svou váhu. Vidíme, že dal úderu opravdu úplně vše, dost netypicky do něj přepadl a skončil se zadní nohou ve vzduchu. Cowboy reaguje svou přirozenou tendencí, kterou jsem rozebíral v před-zápasové analýze, předkloněním. Ve zpomalených záběrech je vidět kontakt Cowboyovy hlavy s Conorovým kolenem, ten ale patrně nezpůsobil žádnou výraznější škodu.

McGregor vs Cerrone

McGregor vs Cerrone

O tomto momentu jsem hodně přemýšlel. Zprvu jsem si říkal, jestli to byl podlý nesportovní útok, ovšem Cerrone ani na malý moment neprotestoval. Je tedy možné, že se na neplácnutí dohodli, když je vteřiny před začátkem utkání instruoval rozhodčí Herb Dean.

Tento útok nebyl rozhodně spontánním rozhodnutím, byl plánovaný a měl konkrétní cíl. Všichni víme, že i Conor rád sbírá rekordy. Který ho asi mohl v poslední době zaujmout a chtěl by být jeho nositelem?

Nejrychlejší KO v historii organizace! Již drží rekord nejrychlejšího KO v titulovém zápase (13s) a tento by se rozhodně vyjímal ve sbírce. Navíc si představte po-zápasovou výzvu čerstvě sesazeného rekordmana Jorge Masvidala.

Toto byla rozhodně součást McGregorova plánu a kdyby se býval rozhodl místo direktu pro zvedák, Cerrone mohl ležet na zemi ve chvíli, kdy časomíra ukazovala 4:59. Cowboy ale evidentně nějaký podobný útok očekával a pohotově zareagoval.

Po úvodním výpadu Cowboy chytá levý underhook a snaží se umírnit tempo zápasu. V předchozích utkáních se sebou nechal manipulovat a přistupoval na tempo Gaethjeho s Fergusonem, na což doplatil.

Před zápasem jsem zmiňoval, že Conor určitě během pauzy pracoval na nových zbraních a v zápase v jeho podání uvidíme některé techniky vůbec poprvé. První z nich byly údery ramenem. Pokusil se celkem o 4 a všechny našly svůj cíl. Dvakrát trefil nos a dvakrát jeho okolí, tzn. nadočnicový oblouk. Před každým ramenem si pozicí hlavy vytvořil ideální vzdálenost a produkoval maximální rány za použití celého těla. Jakmile se Cowboy přizpůsobil snížením těžiště a změnou pozici hlavy, naběhl si na koleno.

McGregor vs Cerrone

McGregor vs Cerrone

MMA je relativně nový sport a často v něm styl jednoho člověka ovlivní spousty dalších. Podobně jako Benson Henderson s calf kickem, Jon Jones s push kickem na koleno by mohl být Conor McGregor spojován s rameny během clinchů. Myslím, že je budeme v nejbližší době vídat napříč všemi organizacemi a váhami. Neříkám, že je v minulosti nikdo nepoužil, z místa mě napadá Nick Diaz, Jon Jones nebo Volkan Oezdemir, v tomhle případě to ale mělo přímý vliv na výsledek zápasu a neuniklo to pozornosti fanoušků, ani médií.

Po deseti vteřinách boje se rozpojuje clinch. Cowboy si pomalu uvědomuje, že už mu soupeř stihl zlomit nos a nechá se tlačit. Conor naznačí levačku, díky které si zjišťuje reakce a zakryje “nabití“ pravého ramene na přední zvedák.

Cowboy nakoupil velkou spoustu úderů, ale do této chvíle ještě neudělal žádnou výraznější chybu. To se ale mění, začíná se totiž vytáčet směrem ke Conorově dominantní levé straně.

Při předchozí kombinaci zakončené předním zvedákem Cowboy reagoval natažením rukou, což Conor už stihl vyčíst. Proto tentokrát rozptyluje Cowboye pohybem prstů přední ruky, ten natáhne ruku na vykrytí, což ho vyhodí z rovnováhy a není schopen vykrýt nečekaný headkick. Naskočené koleno poté těsně netrefuje cíl. Tři další levačky do zabaleného soupeře a Cerrone je na zemi, ze které už se nezvedne. Událo se toho tak málo a přitom tak moc.

McGregor vs Cerrone

Co jsme si ze zápasu McGregor vs Cerrone odnesli?

Asi všichni jsme doufali v delší zápas. I když jsme neměli možnost moc posoudit změny v Conorově stylu a celkovou připravenost na další výzvy, v něčem byl tento duel přece jen velmi důležitý.

Víme díky němu, že Conor může celou přípravu vystupovat jako gentleman, nemusí soupeře nutně urážet a připravovat si ho jak tomu bylo dříve. Ovšem jakmile dá rozhodčí pokyn, vše jde stranou a soustředí se plně na boj.

Ale teď to hlavní. Mnozí z nás, včetně mě, spekulovali nad tím, jak velký vliv bude mít neaktivita na Conorovy po-návratové výkony. Nakonec to ale patrně přineslo značné benefity. Kolikrát jsme v souvislosti s ním slyšeli, že nedisponuje ničím jiným, než levačkou? Asi nikdo na světě nepředpovídal, že klíčem k úspěchu budou právě údery ramenem a highkick.

V McGregorově arzenálu je celá spousta nových zbraní a v příštích zápasech se budou postupně odkrývat. V roce 2020 se máme rozhodně na co těšit.

Tags:
Následující článek

Mohlo by vás zajímat

1 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *