Co hledáte?

OKTAGONUDG TIPSPORT

Exkluzivní reportáž z největšího UFC tréninkového centra v Číně

Exkluzivní reportáž z největšího UFC tréninkového centra v Číně

Ve spolupráci s Kateřinou Krumpálovou, která je autorkou článku, vám přinášíme reportáž z čínského UFC Performance Institute, ve kterém probíhají pravidelná výběrová řízení pro atlety z Číny. Jak takový výběr probíhá a jak je náročný? To se dozvíte níže.

V lednu letošního roku se Lukas Lv chystal podepsat svou první smlouvu s organizací ONE FC. Dozvěděli jsme se však, že UFC v Šanghaji otevře své zatím největší tréninkové centrum, kde začátkem léta uspořádá první výběrové řízení pro zápasníky z Číny. Rozhodli jsme se zariskovat, smlouvu jsme odmítli a vše vsadili na jedinou kartu – UFC. Kvůli problémům s naším domovským klubem jsme si nakonec museli počkat na druhé kolo, které proběhlo v týdnu od 1.12. do 7.12. Prostředí ani lidé však pro Lukase nebyli ničím novým, protože do institutu byl pozván na společné tréninky už v říjnu, v návaznosti na jeho zatím poslední vítězství a získání prestižního asijského pásu organizace ICKF.

Lukas Lv

Dostat se na výběrové řízení ale není jen tak, Lukas o tom ví svoje, “Rozhodně je potřeba mít ty správné kontakty, ale ani ty nepomůžou, pokud nepatříš k něm nejlepším zápasníkům v Číně. Můj klub poslal všechny dokumenty a videa do UFC a čekali jsme na jejich odpověď. V institutu dostávají dokumenty od stovek zápasníků z celé Číny, pozvánku však obdrží jen padesát z nich a do akademie vyberou jen 20-30 lidí.”

Na druhé kolo bylo nakonec pozváno celkem 25 borců, které v neděli odpoledne ubytovali v nedalekém hotelu, odkud je každé ráno v 7:30 nabralo auto a odvezlo na snídani. První den začal prohlídkou institutu a představením trenérů a dalších zaměstnanců. Vše měl na starost Forrest Griffin, bývalý UFC šampion v polotěžké váze, který byl v roce 2013 zařazen do UFC síně slávy. Nyní v americkém UFC PI zastává funkci více-prezidenta pro atletický rozvoj zápasníků. S rozlohou 90 000 m2 jde o největší UFC zařízení na světě a je také prvním, které slouží zejména k vyhledávání a rozvíjení mladých nadějných talentů.

Vyšetření a první trénink

Hned poté všichni podstoupili detailní zdravotní vyšetření, aby se prokázalo, zda jsou připraveným testům způsobilí. Odpoledne je už čekal první společný trénink zaměřený na wrestling a práci na zemi. Úterý bylo nejnáročnější. První tříhodinový trénink začal v 9 hodin a byl zaměřen na údery, kopy a kombinace – jak na pytli, na lapách, tak ve formě lehkého sparringu. V odpolední části si nanečisto vyzkoušeli všechny fyzické testy. Ve středu dopoledne se během tréninku všechny aspekty testů prošly ještě jednou, měli opět příležitost si všechno pod dohledem zkusit. Odpoledne bylo volné, aby načerpali energii na následující dva dny.

UFC

Na testy nastupovali nikoli pod svým jménem, ale jako číslo, které obdrželi při registraci. Testování bylo povinné také pro borce, kteří byli do akademie přijati v prvním kole v létě, celkem tedy 50 zápasníků. Všichni byli rozděleni podle váhových kategorií a byly jim zaslány rozvrhy, aby věděli, na které stanice se kdy dostavit. Lukase zapsali do skupiny s kluky vážícími 84 – 86 kg. Ve dvou dnech je čekalo celkem 10 různých disciplín.

První den

Ve čtvrtek po rozehřátí začínal vertikálním výskokem, na který měl tři pokusy. O hodinu později nastupoval na wrestling. Lukas stál na čáře uprostřed, na dvou čárách kolem něj stáli další dva borci, které měl házet. Pětiminutové časové okno bylo rozděleno na čtyři kola. Struktura jednoho kola byla následující:

  • 3 x 10 vteřin: technické provedení porazu, hodu atd.
  • 1 x 20 vteřin: co nejvíce technik v časovém limitu

Lukáš trénuje judo od 12 let a v roce 2014 získal zlato na národním šampionát. Tato disciplína pro něj tedy nebyla náročná. Naopak, všechny oslnil precizností a rozmanitostí technik. Po polední pauze ho čekalo měření síly úchopu v časovém limitu 10 vteřin a horizontální přítahy. Poté přešel na Landmine punch, při kterém se zaměřili na výbušnost jeho úderů. V další disciplíně se měřila anaerobní síla a na závěr ho čekal grappling. Celkem šestiminutové kolo bylo rozdělené na dvě části. V té první měl Lukáš po dobu tří minut útočit ze sedmi různých pozic. Ve druhé polovině se musel ubránit ze sedmi různých pozic. Ve většině z těchto disciplín získal nejvíce bodů, a tak byl po prvním dni na prvním místě v celkovém žebříčku.

Druhý den

Druhý den začínal měřením jeho anaerobní kapacity, což spočívalo v tříminutové jízdě na kole. Během celého času měli udržovat rychlost nad 100 km/h. Potom přešel na měření reakčních schopností. Postavili ho před zeď se čtyřmi světly, která se náhodně rozsvicovala a jeho úkolem bylo zhasnout je dotekem ruky. V limitu 20 vteřin to zvládl celkem 29 krát. Předposlední disciplínou byla práce na pytli. Během tří minut měli předvést co nejvíce různých úderů, kopů a jejich kombinací.

Na závěr ho čekalo měření maximální síly ve formě statického mrtvého tahu. I zde získal nejvyšší hodnocení a to 4444. Body všech borců se na konci druhého dne opět sečetly a přepočítaly v závislosti na váze každého z nich. Lukas se z celkem 50 nových i stávajících zápasníků umístil na skvělém šestém místě, což mu s přehledem zajistilo přijetí do tréninkové akademie při UFC Performance Institutu! Na závěr jen pár otázek pro Lukase.

Rozhovor

Lukasi, co pro tebe bylo ze všech disciplín nejtěžší a co naopak nejlepší?

“Nejhorší byly rozhodně horizontální přítahy, to jsem nikdy nedělal a zvládl jsem jich jenom 20. Nejúnavnější byla ale jízda na kole. První dvě minuty byly celkem v pohodě, ale v poslední minutě už je to spíš boj s hlavou, protože necítíš vlastní nohy. Když jsem sesedl dolů, nemohl jsem vůbec chodit. Nejlepší pro mě byl samozřejmě wrestling, protože zvládám až 100 odlišných technik a nemám problém s odhadem vzdálenosti a těžiště soupeře. V našem judo týmu jsme pravidelně procházeli testy, které byly daleko náročnější než tady v UFC – 3 minuty bez pauzy v co nejrychlejším tempu. I tak jsem byl ale nervózní, tak jsem si vybral hlavně takové techniky, při kterých je každý pohyb jasně zřetelný a vypadá dobře.”

Co ti procházelo hlavou, když jsi zjistil, že tě vybrali?

“Určitě jsem měl trochu strach, že se může něco stát a nevyberou mě. Ale věřil jsem si. Když jsem se na obrazovce našel, byl jsem moc nadšený. Tohle byl můj sen opravdu hodně dlouho. Mít příležitost trénovat v nejlepším gymu na světě, pod dohledem špičkových trenérů, výživových specialistů a dalších, je něco neskutečného. Je to první krok na cestě za mými cíli a nemůžu se dočkat, až začnu trénovat!”

V nejbližší době se chystáš na návštěvu České republiky, je to tak?

“Ano, moje manželka je z České republiky a letos tam budu poprvé slavit Vánoce. Už se moc těším, protože v Číně to moc neslavíme. Samozřejmě budu taky trénovat, jak v Plzni, tak v Praze. Mám tam už pár dobrých kamarádů, pomáhají mi s češtinou, takže se tam začínám cítit jako doma.”

Tags:

2 komentáře

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *