Co hledáte?

OKTAGONUDG TIPSPORT EXTREME HOBBY SPORTSWEAR

XFN vysvětluje pravidla duelu Pirát vs Voldemort

XFN vysvětluje pravidla duelu Pirát vs Voldemort

Vrcholem prosincového turnaje Double Red Fight Night vracející se organizace XFN bude duel Krištofič vs Kareš, neboli Pirát vs Voldemort. Obabojovníci se přitom utkají podle pravidel, která na domácí scéně nejsou vůbec běžná.


http://139.162.132.153/index.php/2019/10/16/samuel-kristofic-vysvetluje-zapas-v-xfn/


„Zápasí se na 5 kol po 3 minutách s 2-minutovou přestávkou mezi koly. Právě počet kol a minut je jednou z mála změn v původním pojetí barmského boxu, kdy dříve zápasníci zápasili bez časového limitu do doby, kdy jeden z nich dokázal stát na nohou. Jsou povoleny všechny techniky pěstí, lokty, koleny a kopy. Lethwei povoluje také klinč, který může být zakončen podmetem, strhem nebo hodem soupeře. Technikou také povolenou je úder hlavou. Odtud je název pro barmský box typický a ojedinělý “The Art of 9 Limbs” – umění 9 končetin. Je pouze odpovědností zápasníka, aby se bránil. Útok soupeře může být veden z libovolného směru. Pokud se tedy zápasník například vůči svému soupeři otáčí, tak rozhodčí zápas nepřeruší. Zápas je přerušen pouze v případě, že se jeden ze zápasníků dotkne kolenem nebo rukou země.

V Lethwei jsou rukavice zakázány. Jsou povoleny pouze krátké měkké bandáže, které jsou namotány pod pečlivým dohledem rozhodčího těsně před zápasem. Zápasník je do zápasu vybaven pouze suspenzorem a chráničem zubů. Oblečen je v krátkých trenýrkách thajského stylu.

Veškeré rozhodování v Lethwei je vedeno jedním středovým rozhodčím. A jediným způsobem jak zvítězit je KO nebo TKO. Pokud oba zápasníci jsou na konci zápasu schopni stát na nohou, pak je zápas vyhlášen jako remíza. Tento způsob rozhodování dává jistotu, že oba zápasníci pro vítězství udělají maximum možného a zápas s končícím limitem nabírá na atraktivitě.

Vítězství KO je vyhlášeno pouze tehdy, kdy se zápasník po úderech dotýká kolenem nebo rukou země a není schopen pokračovat v zápase do 20 vteřin. Počítá se po jedné vždy po 2 vteřinách. 3 počítání v jednom kole znamenají konec zápasu výsledkem KO 4 počítání ve všech kolech celkem znamenají také konec zápasu výsledkem KO

TKO je vyhlášeno rozhodčím, a to v případě, že zápasník je zraněn natolik, že ani po konzultaci s lékařem není schopen pokračovat v zápase. Jednat se vždy musí jen o takové zranění, které neumožňuje pokračování z důvodu přímého ohrožení zdraví zápasníka. Jako důvod pro TKO se narozdíl od jiných disciplín neuznavají menší tržné rány a jiná zranění se kterými se zápasník rozhodne dále bojovat. Pokud v průběhu zápasu nedojde ke KO nebo TKO je zápas vyhlášen jako remíza.

Barmský box je známý také pravidlem, které po KO dává zápasníkovi čas na zotavení. Takové pravidlo vzniklo zejména proto, aby zápas nebyl ukončen po jedné třeba i náhodné technice. Po KO, tedy je-li zápasník odpočítán do 20 vteřin, má možnost si po dobu dvou minut vzít čas na zotavení ve spolupráci ze svým týmem. Po uplynutí času se může rozhodnout, zda bude v zápase pokračovat či nikoliv. Čas na zotavení může zápasník využít pouze jedenkrát po celou dobu zápasu. Pravidlo o času na zotavení nemůže být použito v 5. kole,“ informovala organizace XFN na svém webu.

Tags:

Mohlo by vás zajímat

3 komentáře

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *