MMA Shorties

Co hledáte?

Zápasníku, nesmrkej!

OKTAGON14

Zápasníku, nesmrkej!

Share

Na proběhnuvším turnaji UFC 238 jsme byli během duelu Donald Cerrone vs Tony Ferguson svědky zvláštní situace, která bohužel vedla k ukončení atraktivní bitvy. Zeptali jsme se proto jednoho z nejpovolanějších, tedy BoBeshe z Alpha Cutman Teamu, co se vlastně stalo, a jak podobným nepříjemnostem předejít.

„Zápasníku, nesmrkej!

To by měla být jedna z klíčových vět, které pronáší cutman, když mezi koly ošetřuje svého svěřence v rohu. A proč vlastně? Vždyť má nos plný krve a ostatních tekutin a potřebuje je přece dostat ven, aby mohl dýchat nosem.

Na UFC 238 byl ukončen zápas Cerrone versus Ferguson v pauze mezi druhým a třetím kolem. Když se chtěl Cerrone vysmrkat, okamžitě mu napuchlo pravé oko a to tak, že vůbec nic neviděl. Pokud zápasník na oko nevidí, z jakékoliv příčiny, zápas musí rozhodčí, skrze lékaře, ukončit, aby chránil jeho zdraví. Jak k tomu došlo? 

V první řadě je nutné vědět, že slzné kanálky jsou propojeny s dutinou nosní. Někdy, když si zacpete nos a zkusíte skrz něj fouknout, bude vám slznými kanálky unikat vzduch. Během zápasu dojde občas k jejich zúžení, či ucpání. To se děje vlivem mnoha faktorů, především kvůli poranění měkkých struktur v obličeji. Zápasník, který si pak chce ulevit od tekutin v nose, si normálně zacpe jednu dírku a druhou smrkne. Tekutiny, či zranění, však zabrání vzduchu volně uniknout a tak se část jeho objemu dostane kanálky do podkoží v okolí oka. To celé pod velmi vysokým tlakem a tak se oko nafoukne jako bublina.

Jako prevenci se cutmani učí techniku, jež má tomuto nafouknutí zabránit a zápasník se může zároveń vysmrkat. Sám jsem ji několikrát použil. Naposled na Attilu Végha po zápase se Zwickerem.

Pokud se chce zápasník vysmrkat třeba z levé nosní dírky, musí cutman ucpat pravou nosní dírku a pod levé oko přiložit vpouklou žehličku a na obě místa pořádně přitlačit. Zamezí tak proudění vzduchu jinudy, než levou dírkou. Žehlička zároveň zamezí vzniku prostoru v podkoží, kde by vzduch mohl vytvořit bublinu. To samé pak opakuje opačně pro pravou nosní dírku.

Za Alpha Cutman Team Bohumil ´BoBesh´ Vojkůvka“

Je zvláštní, že jsme něčeho podobného byli svědky právě u Cerroneho, který platí za vele-zkušeného veterána, ale každý zkrátka někdy udělá chybu. Hned po zápase se mluvilo o možné odvetě, tak uvidíme, zda se jí dočkáme a Cowboy tak bude mít šanci na reparát.

Nezapomeňte ALPHA CUTMAN TEAM sledovat!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *