Co hledáte?

„Role trenéra mi sedí víc a asi to tak zůstane až do důchodu,“ říká Dan Barták

Tentokrát si na naše otázky udělal čas Daniel Barták, hlavní trenér Penta gym Prague, který je úzce spjatý se jmény Viktor Pešta nebo Magdalena Šormová.

Dobrý den, Dane, můžete se na začátek našim čtenářům trochu představit?

Dobrý den, jmenuju se Dan Barták a jsem hlavní trenér v oddíle MMA a Brazilského jiu jitsu Penta gym Praha a jsem držitelem černého pásu v BJJ. Kromě toho mám svůj MMA blog na stránce www.daniel-bartak.cz a snažím se psát beletrii.

Začínal jste ještě v době, kdy MMA bylo pod názvem ultimátní zápasy nebo Vale Tudo a nebyla pořádně stanovená pravidla.Jak a kde takové zápasy probíhaly?

Ultimátní zápasy u nás začaly v roce 1996 a já do tohohle kolotoče naskočil o rok později. Turnaje probíhaly pod značkou Noc gladiátorů takřka po celé republice. Nejčastěji se však odehrávaly v Praze. Pověstný stánek bojových sportů stál tehdy na Brumlovce, kde se pořádaly skvělé turnaje s neopakovatelnou atmosférou. Jsem nesmírně šťastný, že jsem něčeho takového mohl zúčastnit. A i když to někdo považuje za pravěk, byl to neskutečný zážitek a zkušenost.

Dan Barták, Viktor Pešta, Jirka Paluska

Po skončení kariéry zápasníka jste se dal na trenérskou dráhu a vychoval úspěšné zápasníky. Nemáte někdy chuť se vrátit nebo je pro vás role trenéra lepší?

Rozhodně jsem rád tam, kde jsem. Se zápasením jsem skončil v roce 2000 a snad jen jednou jsem se chtěl do klece vrátit, ale to už je také pěkná řádka let. V současné chvíli, kdy už se pomalu, ale jistě blížím k padesátce, občas uvažuju nad zápasem v grapplingu nebo BJJ.  Ale spíš je to za mnou. Není tam ten zápal. A já nechci něco dělat napůl nebo se do toho nutit. Takže abych odpověděl na otázku: role trenéra mi sedí víc a asi to tak zůstane až do důchodu. 

Jaké pocity a zkušenosti jste načerpal v UFC, jako trenér Viktora Pešty?

Byla to skvělá zkušenost a doufám, že se tam ještě někdy vrátím. Ale není to ani tak tím turnajem, který je, dalo by se říct, a teď se možná budu rouhat, úplně normální, jako tím, že cítíte, že jste součástí něčeho velkého. Ty hvězdy kolem vás. To, že, v uvozovkách, patříte mezi ně, je skvělý pocit a nezapomenutelný zážitek.

Viktor Pešta, Volkan Oezdemir, Dan Barták, Jakub Štěpán

Jak vnímáte dnešní CZ/SK MMA scénu, které věci byste vyzdvihl, a které se vám naopak nelíbí?

Česká a slovenská scéna jde za posledních pár let strmě nahoru. Dělá skvělé turnaje a dokáže je vyprodávat. Ze zápasníků se stávají hvězdy a MMA je jejich obživa. Oproti okolním státům, s výjimkou snad jen Polska, jsme na tom hodně dobře. Doufám, že nadále zůstane model dvou organizací, které se společně přetahují o to, kdo bude jednička. Mělo by to mít ale nějakou kulturu. To jak to někteří pojali, bylo někdy až za hranou.

Před třemi týdny jste prožil úspěšný víkend, když se zápasnici Magdě Šormové podařilo obhájit titul ukrajinské organizace WWFC. Kam by nyní mohly směřovat její kroky, aby se posunula dále?

Magdalena je v tuto chvíli evropská jednička, mimo zápasnice UFC. Naším dalším cílem je zápasit i se zápasnicemi mimo starý kontinent. Spolu s manažerem, na kterého jsme napojeni, hledáme cestu, jak se dostat za oceán. Uvidíme, co z toho nakonec bude. Vysněnou metou je samozřejmě UFC. Než se tak stane, nebráníme se ani zápasu před domácími diváky, před kterými se Magdalena naposledy představila před čtyřmi lety.

Alan Svoboda, Magdaléna Šormová, Dan Barták

Máte v Penta gymu další naděje, které by mohli jít ve stopách Šormové a Pešty?

Nadějí, si myslím, že má Penta gym mnoho. Jen jejich čas ještě nedozrál. Namátkou můžu zmínit amatérskou legii zkázy počínaje Janem Václavkem, přes Toma Cuong Nguyena, Petra Jančárka, Lukáše Kaplana, Jirku Janouška, Ondra Štěpánek nebo Max Křepelka. Do tréninku se pomalu vrací také Ondřej Skalník, který byl rok a půl pracovně na Novém Zélandu, a který tam odjížděl jako šampion Německé a Anglické organizace. Věřím také, že se oklepe Jakub Běle s Tomášem Lejskem a pořádně do toho šlápnou.

Vy sám rád píšete blogy a dokonce jste vydal knihu. Jak se kniha jmenuje a o čem pojednává a můžeme se těšit v budoucnosti na nějakou další třeba z prostředí MMA?

Moje kniha se jmenuje Na útěku a vydal jsem ji svépomocí v roce 2004. Nicméně právě dnes jsem dopsal svoji druhou knížku, která má pracovní název Stinná místa. Jedná se o horror. Jestli všechno půjde tak jak by mělo, mohla by se na pultech objevit na podzim tohoto roku. Tak uvidíme. Dále spolu s Liborem Kalousem pracujeme na knížce o MMA. Měla by se jmenovat V kleci a jde o spojení mých vzpomínek a blogů. Když to zvládneme, měla by jít na trh o Vánocích. Jinak kdo by si chtěl přečíst některou z mých povídek, zavítejte na můj blog, tam jich pár najdete.

Kniha Na útěku od Dana Bartáka

Děkuji za odpovědi a máte nějaký vzkaz pro fanoušky MMA Shorties?

Také děkuju za rozhovor. A vzkaz pro fanoušky? Cvičte, fanděte a mějte se skvěle.

 

Foto: Czechfighters a FB Dan Barták

Tags:

Mohlo by vás zajímat

1 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *