Glover Teixeira vs Jiří Procházka: Podrobná Analýza

Glover Teixeira vs Jiří Procházka




Už tento víkend nás v noci ze soboty na neděli v Singapuru konečně čeká turnaj UFC 275, na kterém bude Jiří Procházka bojovat se zkušeným a houževnatým šampionem Gloverem Teixeirou o titul šampiona polo-těžké váhy. Jaký průběh a výsledek od tohoto souboje očekávat? Na to tradičně odpoví Honzova podrobná analýza.




Vémola poskočil ve světovém žebříčku a je blízko svému maximu

Styl Boje – Jiří Procházka

Už jsem měl před sebou jednodušší úkoly, než definovat Procházkův styl boje. Zjednodušeně bych řekl, že má oportunistický styl. Pod tím si představte, že nejde do zápasu jen s pár nacvičenými údery a kombinacemi, které chce za každou cenu prosadit a bude je nutit i v nevhodných momentech.

Raději trénuje co nejširší paletu technik, aby v zápase používal ty nejvhodnější a měl je v paměti jakmile přijde správný okamžik, ideální příležitost. Pokusím se vám tuhle abstraktnější myšlenku ukázat na názorných příkladech.

V první řadě – Jiřího nemůžete definovat ani jako ortodoxního zápasníka (pravák – levá noha vepředu), ani jako opačný guard (leváka). Patří do skupiny bojovníků s oběma postoji srovnatelnými – tzv. bistancial.

Výměna v postojích levák vs levák. Procházka odcouvá a při “resetu“ mezi výměnami přechází do ortodoxního.

Změna postoje uprostřed kombinace. Krok navíc umožňuje lépe dohnat protivníka.

Změna postojů je v moderním MMA víc a víc populární. Dříve bojovníci zůstávali fixovaní na jeden postoj, což je připravilo o spoustu výhod při útěcích, úhlování a také při nástupech do technik. Jakmile má zápasník oba postoje stejně kvalitní a umí v nich stejné kombinace (zrcadlově), stává se mnohem hůře předvídatelným. Za 10 let se nebude žádný vrcholový zápasník upínat na jeden postoj.

Procházka startuje v ortodoxním postoji a chytá klinč. Z něj vychází v opačném postoji a nechá Reyesovi pouze jeden možný směr pro útěk. Nejprve trefí hák do protipohybu na hlavu a poté na odkryté tělo.

Podobný, ale ještě kreativnější moment. Procházka odvede pozornost ťuknutím do nohy a posílá dlouhý zadní direkt (ortodoxní postoj). Hned po úderu prohazuje a z opačného postoje pošle druhý dlouhý zadní direkt. Vytočením ramen si nabíjí přední hák a trefuje Reyese typickou Teixeirovskou kombinací (o tom v dalším bodu).

Jiří záměrně promáchne zadní loket, aby se dostal do rychlejší rotace. Těsně před loktem z otočky ještě zkontroluje Reyese, který už nabíjí svou levačku.

Během boje nespouští oči z cíle.

Taky vysvětluje lidem, ať to nekopou samotný.




 

Jednou z mála opakujících se věcí je přední zvedák po poklepání na hrudník.

I podobné výstřelky pomáhají vyprovokovat soupeře k unáhleným útokům a tím se odchýlit od taktiky.

Minuta zápasu a Procházka už měl skvěle načtenou vzdálenost. Kvůli jabu sice zvedne kryt, ale téměř nepohne hlavou. Ví, že na něj Reyes nedosáhne.

 Styl Boje –Glover Teixeira

Mnozí ho vnímají ryze jako vyznavače Jiu-Jitsu. Teixeira má však na svém kontě neuvěřitelných 18 knockoutů a nejeden z nich je finiš jednou ranou. Je pravda, že velkou část KO zaznamenal v rané fázi kariéry, nicméně v UFC se se svým boxem několikrát prosadil.

Teixeiravs Ryan Bader. Trademarková kombinace zadní direkt + přední hák.




 

Teixeirova nejpoužívanější kombinace. Zadní direkt mu předsadí pravé rameno a levé dostane do ideální pozice na razantní hák. Jakmile si pustíte jakýkoliv Teixeirův zápas a budete se na tuto kombinaci soustředit, zjistíte, že jen zřídka používá jiné útoky.

Teixeira vs Rashad Evans.

Zábavný okamžik z utkání s Blachowiczem. Nejlepším úderem obou dvou je přední hák a v jedné výměně se jím málem trefili oba naráz. Nakonec to byl Blachowicz, jehož hák byl o pár setin sekundy pomalejší.

Na moment chodit jako mládě žirafy.

Není tajemstvím, že Teixeirův oblíbený boxer a vzor je Mike Tyson, jehož levý hák je legendární.

Když je před hákem příliš blízko, místo úderu svazuje.

Zejména vysoké takedowny má Glover kvalitní. Má silné nohy a proto po přesunu těžiště pod protivníka vyvine neuvěřitelnou sílu.

Spojení rukou – Přesun těžiště pod Santose – Teixeira Airlines.

Po dopadu okamžitý přesun do nejvýhodnější možné pozice.




 

Automatismy – Teixeira

Teixeira má několik opakujících se návyků napříč kariérou. Díky velkému množství zápasů už se dají přesně definovat a i odhadnout, v jakých okamžicích je udělá. Takové reakce jsou zabudované hluboko v hlavě a projeví se nejčastěji, jakmile bojovníkům dojde energie, nebo tvrdě inkasují.

Každý zápasník má nějakou techniku tak kvalitně naučenou, že nad jejím provedením ani nemusí přemýšlet, tělo jí díky tisícům opakování začne dělat samo. Teixeira trénuje boj na zemi už několik desítek let, takže není těžké odhadnout, že jeho automatické reakce souvisí právě s tímhle aspektem boje.

Glover tvrdě inkasuje a okamžitě chytá single leg. Jeho návyky jsou natolik kvalitní, že dokáže soupeře přewrestlit i na “autopilota“.

Inkasovaný tvrdý hák z Glovera udělá okamžitě wrestlera.

Po knockoutu od Johnsona Teixeira zahájil v bezvědomí wrestlingové utkání s rozhodčím Miragliottou. Vyhrál.




 

Klíče k vítězství – Procházka

Zjednodušeně – Čím víc pohybu, tím líp. Teixeira bude mít rychlostní nevýhodu, kterou bude chtít kompenzovat. Nejčastěji toho docílí natlačením soupeře na pletivo, kde už dovede líp prosadit preferované tempo. Nejvíce Gloverových takedownů i knockdownů přichází právě v téhle části klece.

Dvojitý kryt na pletivu je ideální příležitost na takedown.

Jak se zádům na pletivu vyvarovat? Je třeba neustále hrozit. Když Teixeira netuší, kdy má soupeř v plánu útočit, jde bez respektu dopředu. Náznaky úderů, pohyb na nohou a klidně i údery do vzduchu ho udržují v nejistotě a méně si kvůli nim dovolí.

Pojďme se ale zaměřit na Gloverovy mezery v obraně. Teixeira má od začátku kariéry stejné obranné návyky a byl za ně už v UFC potrestán.

Levá ruka – Frame proti tlačícímu soupeři. Jakmile se Glover cítí být tlačený, propíná přední ruku a chce získat kontrolu, instinktivně odtlačuje protivníka. S nataženou rukou ale ztrácí schopnost bránit zvedáky.

Gustafsson klepne do rukavice a Teixeira jde propnout ruku. Setup zvedáku.

Ke konci zápasu o ruce Gustafsson už dobře věděl. Před závěrečným overhandem už ji ani nestihl propnout.

I proti Rumble Johnsonovi předsazoval přední ruku. V tomto zápase se ale bál primárně háků, tak držel ruce více u hlavy.

I Rumble zjišťuje, že ťuknutí do rukavice vyvolává reakci.

V další výměně spustí reakci a vytahuje zvedák z pekla. Všimněte si i Gloverova předklonění.

Identické KO bylo k vidění minulý týden při utkání Pudzianowski vs Materla.

Kontrola přední rukou + zadní zvedák funguje krásně ve většině bojových sportů.




 

Propnutí ruky proti Blachowiczovi.

Gloverova obrana je tedy děravá v jejím středu. Kvůli pohybu levé ruky zůstává mezi rukama mezera, a proto mají největší šanci na úspěch techniky vedené středem a kvůli předklánění ideálně zespodu.

Těmi jsou front kicky…

…zvedáky…

…a naskočená kolena.

Co se týče grapplingu, musí při útěku počkat na moment, kdy je Glover v pohybu. Takhle vymostoval Reyese a utekl zadními dveřmi.

Dále by mohl využít Gloverova návyku kontrolovat s vysoce posazenými boky.

Vysoko sedící soupeř nechává místo na tyto háčky. Po propnutí nohy vytvoříte místo mezi vámi a protivníkem. To vám umožní procpat butterfly háčky, nebo například opřít chodidlo o jeho kyčel. (Zápas Macek vs Enev)

Moje oblíbená poučka proti kvalitnímu zemaři je „Udělej z toho co nejméně BJJ zápas a co nejvíce MMA“, což by pro Jiřího znamenalo zakomponovat údery a lokty. Těmi na malý moment odvede pozornost od plánované techniky a může si ulehčit vylepšení pozice/zvedání.




 

Klíče k vítězství –Teixeira

Jak jsem avizoval, Gloverův striking nejvíce vynikne na pletivu, od kterého nemají soupeři tolik možností útěku. Proto se bude klíč k vítězství odvíjet od pozice v kleci a zkrácení vzdálenosti.

Procházka přepadává do úderu, Reyes uhne (slip) a svazuje. Podobné momenty budou hrát Teixeirovi do karet.

Jednou z největších Teixeirových předností je trpělivost. Tím myslím vyčkávání na lepší příležitosti, místo jejich vynucení. Například v utkání se Smithem se mohl hnát po finiši od prvních vteřin. Místo toho jel na jistotu, postupně zbavoval Lionhearta chuti do zápasu a trpělivou kontrolou se propracovával k jistějšímu vítězství. Schopnost jednat takto s chladnou hlavou je i na vrcholu divize spíše výjimečná.

Místo vynucení technik jako je arm-triangle Teixeira jen znepříjemňuje každou sekundu a raději počká, než udělá Santos osudovou chybu. Kontrolu prokládá tlakem předloktím a krátkými údery. Jistá výhra v 5. kole je pro něj lepší, než riskantnější v 1. kole.

Další z nepříjemností je takzvaný otvírák na konzervy (canopener). Ohnutí v krční páteři snižuje flexibilitu a donutí Blachowicze otevřít guard.

Zrovna tuhle příjemnou techniku znám velmi důvěrně.




 

Zisk dominantní pozice a okamžitá stabilizace – propnutí.

V prvním kole s Blachowiczem netlačil tolik na pilu. Ale když ve druhém ucítil příležitost a hlavně Blachowiczovu ochotu vzdát se, šel na jistotu.

Na zemi umí dokončit spoustu technik.

UFC turnaje je možné sledovat na Premier Sport, který vysílá hlavní kartu a který naleznete například v balíčku O2 TV Sport Pack za 299 Kč na měsíc. 






1 komentář na “Glover Teixeira vs Jiří Procházka: Podrobná Analýza”

  1. Pingback: UFC 275 Teixeira vs Procházka: Analýza, Tipy a Sázky | MMA Shorties

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *