Francis Ngannou vs Ciryl Gane: Podrobná Analýza
Už v sobotu nás čeká turnaj UFC 270, jehož hlavní zápas rozsoudí, kdo bude šampionem těžké váhy. Do boje jdou totiž právoplatný šampion Francis Ngannou a jeho bývalý týmový kolega Ciryl Gane. Jaký průběh a výsledek od tohoto souboje očekávat? Na to tradičně odpoví Honzova podrobná analýza.
 

Francis Ngannou

Tento zápas se dá zjednodušit na střet síly a techniky. Ngannou nikdy nevyhrál zápas na body, vždy pouze ukončením. 3 porážky, 3x rozhodnutí bodových. Naproti tomu Gane nikdy neprohrál jediné kolo.

Nejklasičtější Francisův kontr – Záklon s předním hákem + zadní zvedák.

Výhodou je, že během háku pozoruje soupeřovu hlavu a zvedák může trefit v jakékoliv výšce.

Nevýhodou je, že soupeřův případný direkt bude mít kratší trajektorii a přední hák promáchnete v bezvědomí.

V této analýze jsem se pochopitelně zaměřil zejména na poslední zápasy obou aktérů – Ngannou vs Miočić 2 a Gane vs Lewis. Kromě této pasáže jsou jejich nejdůležitější momenty rozkouskované napříč článkem.

Ngannou přišel hned v úvodu se záměrem eliminovat šampionův pohyb. V těžké váze mohou pouhé 2 lowkicky všechno změnit. Se sto kily ani nemusí být vaší předností.

Ngannou chodil střídavě do podřepu, aby zakryl své záměry.
Po minutě utkání přišel se zajímavou návazností. Zprvu po kontrole rukavice (k tomu později) trefuje zadní direkt na břicho…

…hned v další výměně připomene hrozbu útoku na tělo a po reakci trefuje pravý hák za ucho.

V tomto momentě mi došlo, že Stipeho šance jsou mizivé. Ngannou téměř perfektně vysprawloval – zatlačil útočícího protivníka tlakem pánve do země. To ale není vše, protože se rozhodl přejít na záda (takzvaně oběhnout želvu) a zkusit vlastní ofenzivu.

Ground and pound Ngannou má obrovský potenciál.

V prvním utkání Stipe úspěšně kontroval jab vykloněním hlavy a zadním direktem.

Ve druhém zápase Francis opět promáchl přední rukou (tentokrát hák) a Miočić po kontru cítil krev.

Aby ne, s Werdumem získal po stejné situaci titul jedinou ranou. Navíc z ústupu s většinou váhy na zadní noze.

Nicméně silná brada je jednou z Francisových předností. Po krátkém zavrávorání trefuje nabíhajícího Miočiće přesným hákem a stává se šampionem.

Miloš Petrášek: “Zápasení není o síle… Říkají jenom lidi, co nikdy nezápasili.“. Nemohl bych souhlasit víc. Technika je samozřejmě důležitá. Pokud ale narazíte na soupeře, co umí techniku o trochu hůře, ale zato má mnohem větší sílu, dost pravděpodobně si prosadí všechno, co si zamane.
Cyril Gane

Gane má na svém kontě pouhých 10 profesionálních zápasů a v každém poodkrývá nové dovednosti. Poprvé jsem jej zaregistroval na turnaji Askren vs Maia. V utkání s Don Tale’Mayesem o sobě dal doslova hlasitě vědět, když předvedl nesmírně rychlé a důrazné roundkicky. Ty zaznívali napříč celou halou a okamžitě bylo jasné, že koukáme na nesmírně talentovanou těžkou váhu. Bezchybnému výkonu nasadil korunu, když v poslední minutě závěrečného kola zariskoval, skočil po páce na nohu a v čase 4:46 zvítězil na heel hook.

V tomhle případě risk znamenal zisk padesáti tisíc dolarů.

Tohle není jeden záběr zrcadlově. Cyril Gane má v obou postojích dokonalou techniku jabu.

Bojovníky s totožně kvalitními postoji budeme v budoucnu vídat víc a víc. Pokud můžete do arzenálu přidat benefity, které mají v boji leváci, kterými jsou například jab letící z jiného úhlu (pro praváky dominantní rukou), kopy zadní nohou na játro, popřípadě přední hák (check hook) na nabíhajícího protivníka.

V posledních měsících se v zápasech soustředím zejména na detaily, jejichž důležitost není na první pohled patrná. Jedním z nich je kontrola rukavic.

Spousta Ganových útoků začíná klepnutím do soupeřovi rukavice, pro kontrolu timingu a vzdálenosti. V tomto případě to zajistilo přesně trefený roundkick. Gane na malý moment zaměstnal protivníkovu ruku (i hlavu) a poté vykročil doprava – za přední nohu soupeře.

Po přečtení tohoto článků uvidíte kontrolu ruky úplně všude.

V úvodech utkání volí pomalejší tempo a spousta útoků působí dojmem jabu – bez úmyslu ukončit zápas, pouze bodovat a připravovat návaznosti.

Má to svůj důvod. Pokud pošlete hned první kop vší silou, maximální rychlostí, protivník dost možná ani nestihne adekvátně zareagovat. Pokud spoléháte stejně jako Gane na zápasové IQ, tj. přizpůsobení technik v průběhu utkání, chcete útoky zprvu posílat lehce.

Později už dobře víte, jakou obranu si na ně protivník připravil, čímž získáváte možnost být o krok napřed. Tahle strategie samozřejmě není pro každého, jen hrstka bojovníků dokáže zachovat chladnou hlavu a dělat správná rozhodnutí v těch nejvypjatějších situacích.

Pro zvědavější doporučuji zápas Cyril Gane vs Junior Dos Santos. Gane v úvodním kole posílal techniky jen na 50 %, aby na ně mohl ve druhém kole navázat a pracovat s přibývajícím časem efektivněji. To vedlo k finiši ve druhém kole.

Příklad navazování: Gane používá v úvodu utkání sidekick na stehno, na prvním snímku můžete vidět začátek pohybu.

Později využívá front kick na obličej, protože úvod techniky je podobný a protivník čeká další útok do oblasti kolene.

Na zmíněný front kick zadní nohou už může navázat například touto kombinací:

Náznak bokem vyvolávající obavu z kopu na žebra. Tento fake však pouze zakrývá změnu postoje a nabití pravého lokte. Nefungoval by, kdyby si ho Gane nepřipravil kopy levou nohou na tělo. Před úderem opět kontrola rukavice na odhad vzdálenosti. Tohle byste od těžké váhy asi nečekali.
Gane vybočuje od stylu těžkých vah. Jsme zvyklí, že bojovníci nad 100 kilogramů mívají jednu konkrétní přednost a v ostatních aspektech boje se necítí zdaleka tak komfortně, někdy vyloženě zaostávají. Ovšem Gane ovládá nejrůznější techniky úderů, kopů, loktů a kolen. A to vše v obou postojích stejně dobře.

Podplutí pod úderem a okamžitá změna postoje následovaná předním (pravým) hákem.

Kontrola rukavice, hrozba háku opět sloužící ke změně postoje a pravý overhand.

Loket na druhém snímku jsem při sledování utkání absolutně nezaznamenal. Gane moc dobře věděl, že jakmile Lewise strhne dolů, jeho reakcí bude narovnání do výšky loktu. Okamžitě přidal další, tradičnější.

Práce v klinči bude jedním z klíčů k vítězství. Kolena na tělo a na stehna se rychle nasčítají.

Soupeř se na ně upne a zapomene na hrozbu zvedáků.

A loktů.
Klíčové faktory

Oba bojovníci mají návyky, které by mohli hrát druhému do karet.

Jakmile je Gane pod velkým tlakem a není v ideální pozici na útěk, má tendenci snížit hlavu a svazovat klinč.

Naproti tomu Ngannou má nadrilovaný postup na dirty boxing: Levou rukou zachytí underhook, aby mohl soupeře nadzvednout. Vytvořený prostor využije ke zvedáku. Neuvěřitelně krátká trajektorie a přesto smrtící dopad – Cain Velasquez narazil za pouhých 26 sekund.

Gane by mohl zase velmi dobře využít Francisovu tendenci k zaklánění. Pokud si bude někdo jako Gane takové reakce vědom, může Ngannoua svými náznaky záklon vyvolat a vytrestat pomocí kopů/úderů na tělo, případně lowkicků.

Miočić využil v prvním utkání zaklánění k takedownům.

Lowkicky používal Gane trpělivě v průběhu celého posledního zápasu s Lewisem.

Lowkicky vycházely hned několika Ngannouovým soupeřům. Tak obrovský sval jako Francisovo stehno musí být na podobné rány paradoxně náchylný, obzvlášť pokud je noha v okamžiku dopadu propnutá.

Dalším zajímavým bodem je Ganova práce nohou. Celkově budí dojem lehkého pohybu na špičkách, ale má to svá hluchá místa (tím myslím momenty, kdy je Gane v bojové vzdálenosti, ale ne v bojovém postoji).

Gane jen na malý moment přiblíží nohy k sobě a v momentě Lewisova útoku není zcela připraven. Míjí jab a inkasuje nepříjemný lowkick.

Takzvaný L-step je pohyb, při kterém přisunete přední nohu blíže k zadní, zatímco zadní posunete tím směrem, kam se chcete přesunout. Vypadá to pěkně, ale reálně se posunete jen o malý kousek a zhoršíte si pozici. Pokud ještě (stejně jako na třetím snímku) zkřížíte následným krokem nohy, vzniká nebezpečný zlozvyk.

Stipe Miočić a L-step…

…který zapříčinil špatnou pozici a vedl k prvnímu knockdownu. Stipe nebyl na prvním snímku absolutně v bojovém postoji.
Závěrečný tip

Nebudu lhát, dovedu si tady představit velkou spoustu scénářů. Nebudu se divit vítězství Francise na KO po minutě, ani absolutní dominanci Cyrila Ganea a poměru 5:0 na kola.

Je mi jasné, že Gane nastoupí s velkým respektem z kontrů a bude se držet na uzdě. Jím zvolené tempo ledacos nastíní. Pokud nechá Francisovi mezi výměnami čas na zotavení a nevystaví ho nepřetržitému tlaku, dá mu více šancí zvrátit průběh. Boj ve vyšším rytmu Francise znatelněji víc vyčerpá a dříve připraví o potřebnou sílu a dynamiku.

Derrick Lewis udělal spoustu chyb. Tou největší bylo, že si svůj nejlepší úder nepřipravoval druhou rukou. V momentě, kdy zapojil do kombinací i levačku, Gane už nepůsobil tak nedotknutelně, protože si musel hlídat obě strany a nejen jednu.

Proto si myslím, že Ngannou bude schopen doručit několik signifikantních úderů a minimálně nám ukázat, jak Gane reaguje na nezdary v zápase. Možná budeme překvapeni, jak moc panikaří, když se nedaří vše, na co sáhne. Ale možná uvidíme korunovaci nejtalentovanějšího a nejchytřejšího bojovníka ve vyšších vahách. Fascinující matchup.

Jsem toho názoru, že Cyril Gane má všechny předpoklady na to se stát šampionem a taky se jím jednou stane. Ovšem první střet se šampionem je křest ohněm a lidi čelí zdaleka největšímu tlaku v životě (vzpomeňte si například na Milana Ďatelinku). Uhlídat všechny Francisovy údery do jednoho je aktuálně nadlidský úkol.

Francis Ngannou začátkem 2. kola na KO.

UFC turnaje je možné sledovat na Premier Sport, který vysílá hlavní kartu a který naleznete například v balíčku O2 TV Sport Pack za 299 Kč na měsíc. 


1 komentář na “Francis Ngannou vs Ciryl Gane: Podrobná Analýza”

  1. Pingback: UFC 270 Ngannou vs Gane: Analýza, Tipy a Sázky | MMA Shorties

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *