Dustin Poirier vs Conor McGregor 3: Podrobná Analýza

Už v noci ze soboty na neděli nás čeká turnaj UFC 264, kterému vévodí završení trilogie Dustin Poirier vs Conor McGregor 3. Jaký průběh a výsledek očekávat? Na to tradičně odpoví Honzova podrobná analýza.

https://www.mmashorties.cz/index.php/2021/07/05/dominick-reyes-se-bohuzel-do-boje-jen-tak-nevrati/

McGregorův styl

Před zápasem McGregor vs Cerrone jsem se utvrdil v tipu na vítěze po Cowboyově prohlášení, “Conor nemá nic jiného, než levačku. Pokud se mi ji podaří eliminovat, mám vyhráno.” Toto tvrzení by nemohlo být dál od pravdy.

Levačka je ve skutečnosti takových 10 % Irova repertoáru. Zbylých 90 % jsou techniky a pohyby, které se od ní snaží odvést pozornost. Hlavně díky tomuto rozptylování od skutečného záměru si vždy najde ideální pozici v kleci a úhel k trefení tohoto dnes už legendárního úderu.

Levý direkt a hák jsou samozřejmě stěžejní. Dovede je trefit z ústupu, na místě i při pohybu dopředu. Dále má však v záloze všemožné ortodoxní i neortodoxní kopy, nespočet boxerských kombinací a po zápase s Cowboyem víme, že dokáže překvapit i v klinči.

Pravý overhook + kontrola bicepsu levou rukou. Tak si McGregor připravuje jednu ze svých oblíbených technik v klinči.

Na začátku druhého utkání se začali McGregor s Poirierem přebíjet rameny.

Poirier dal pravou ruku „křížem“ a proto inkasoval levý loket.

Nejlépe se McGregorovi bojuje v momentě, kdy soupeře frustruje a donutí ke zběsilým výpadům.

McGregorovy levačky se každý obává od začátku do konce. Proto si velmi oblíbil její naznačení, díky kterému si nabije přední zvedák. Napoprvé s tímto útokem slavil úspěch.

Jakmile se pokusil znovu, Poirier už na přední zvedák čekal a kontroval checkhookem. Poté si přisadil posměšným “Mám tě!“

K podobnému momentu došlo i v podání Jiřího Procházky.

Poirierův styl

První z bojovníků je technik. Na tomto utkání můžeme krásně vidět, jak je MMA různorodé. I když můžeme oba bojovníky souhrnně nazvat “postojáři“, každý se pokouší o něco docela jiného.

První hraje na přesnost a čistotu technik, druhý chce soupeře donutit k vlastnímu tempu a vnutit mu svůj, s nadsázkou řečeno, hospodský styl boje. Neříkám, že Poirier nemá výbornou techniku úderů a práci nohou, ve většině zápasů však ztratí hlavu a tuze rád riskuje.

Nelze mu to však zazlívat, pokud si prosadí svůj chaotický styl, ve většině případů v něm dokáže protivníky utopit. Když přistoupíte na toto tempo a nejste v něm zvyklí pravidelně pracovat, je veliká pravděpodobnost na zapomenutí důležitých základů (například správné dýchání). V odvetě s Alvarezem zvítězil Poirier po takřka třiceti-úderové kombinaci.

Poirierovo charakteristické přešlápnutí do opačného postoje uprostřed kombinace. Levou rukou si odměří vzdálenost, aby mohl poslat razantní pravý hák. Na druhém obrázku je vidět, jak nebezpečně blízko k soupeři je během takovýchto kombinací.

McGregor si byl této kombinace vědom a proto mu nedělalo problém dostatečně ustoupit, ale…

V odvetě jsme byli svědky zajímavé modifikace této techniky. Poirier místo očekávaného úderu využil krátké vzdálenosti k doručení takedownu. Šipky na třetím snímku znázorňují působení sil, Poirier místo přetlačování zvolí kneepick a změnu směru.

Pravý hák, v tomto případě takzvaný checkhook používal Poirier jako odpověď na McGregorovu kombinaci “1,2“.

Levák vs levák

Asi nejméně častý druh zápasu je ten, ve kterém se střetnou dva obrácené postoje (s pravou nohou vepředu). Řekli byste si, že je to stejný princip jako utkání dvou praváků. Akorát, že vůbec. Každý levák je zvyklý čelit výhradně pravákům a tak zdokonaluje jiné zbraně. Zejména ty na dominantní levé straně, tedy údery a kopy levými končetinami. Zadní úder má velmi dobrou průchodnost a zadní kop dopadá v ideálním případě celou plochou holeně na žebra. Jakmile však čelí levákovi, důležitost a efektivita různých technik se začne diametrálně lišit.

V takových utkáních musí leváci pracovat se stejnými principy, jako bojovníci s ortodoxním postojem (levá noha vepředu).

Největší adaptací McGregora do odvety bylo právě zakomponování vnějších lowkicků. Po odvetě s Poirierem je tenhle fakt poměrně ironický.

Mimo jiné se mění i vzdálenost boje. Obrácené postoje mají své přední nohy jen malý kousek od sebe a musí se udržovat dál, zatímco stejné postoje mohou být o něco blíže.

Shevchenko vs Jedrzejczyk x Gastelum vs Till, všimněte si vzdáleností hlav obou dvojic.

Poslední KO v Poirierově kariéře přišlo od dalšího leváka, Michaela Johnsona.

Calfkicky

Když začal modifikovaný kop na nohu před lety používat Benson Henderson, mnoho lidí se udivovalo, proč by dobrovolně přestal mířit na stehenní úpon nad kolenem. Ovšem calfkick má několik nesporných výhod.

První z nich je, že oproti stehnu je velmi obtížné tuto oblast posílit.

Drtivá většina lýtkových svalů je na zadní straně, zboku úplné minimum.

Při zvednutí špičky ucítíte, že se vám na holeni zatnuly svaly. Ani ty nejsou z nejsilnějších a jsou náchylné na poškození. Při neúplném vykrytí kopu přesně tyto svaly nastavíte a téměř si nepomůžete. To je druhá velká výhoda.

Neúplné vykrytí, po kopu na druhém snímku už McGregorovi povolila špička.

Pak je tu ale ještě třetí a asi největší plus – vyvolání neurapraxie.

Neurapraxie je poranění periferních nervů, které jsme měli v posledních letech možnost vidět už mockrát. V našem případě se jedná o peroneální nerv, který vede po straně nohy od kolene až do nártu. Poranění je dočasné, nerv není přerušen, ale pouze utlačen. Doba regenerace je individuální, podle vážnosti poškození začne nerv plně fungovat nejpozději do dvou týdnů. Může se však zahojit i za několik hodin.

Nejednou jsme viděli, jak zápasník inkasuje calfkick a z ničeho nic ho “přestane poslouchat“ kotník. Zprvu mi taky nebylo jasné, jak tyhle věci souvisí, ale není to tak složité. Právě peroneální nerv nám totiž zajišťuje schopnost dorsi flexe (zvednutí špičky).

Proto často vidíme velmi nepříjemné protočení kotníku. I když si to možná ani neuvědomujeme, při každém kroku, obzvlášť naboso, musíme špičku nepatrně zvednout. Když dostanete ránu do lýtka, nenapadne vás, že by to mohlo mít nějaký vliv na chůzi. Proto často vídáme ošklivé zaboření špičky do země.

Takto přišel Michael Chandler o titul lehké váhy Bellatoru.

Henry Cejudo vs Demetrious Johnson 2.

Dorsi Flexe

Při širokém postoji se velmi špatně rozkládá váha. Většinu času je těžiště na přední noze.

Až asi 8. calfkick donutil McGregora kopnout jeden vlastní. Příliš málo, příliš pozdě.

Tento moment je velmi důležitý ve spojitosti s novými informacemi. Poirier totiž v jednom z posledních rozhovorů uvedl, že tentokrát tolik okopávat neplánuje. Je mu jasné, že se McGregor na blokování calfkicků zaměřil a že je bude ve třetím utkání sám kopat. Proto se soustředí spíše na jejich kontrování.

Nejlepší kontr lowkicku bude vždy zadní direkt. Protivník zůstane na jedné noze, nejčastěji s bradou ve vzduchu a rukama u pasu.

Boj na zemi

Bylo zajímavé sledovat, jak dostal Poirier McGregora na zem jednodušeji, než Khabib. Velkou roli v tom hrál samozřejmě moment překvapení, protože u Khabiba zkrátka nic jiného nečekáte.

Poirier je už dlouhé roky černý pás v Jiu-Jitsu a má na svém kontě 7 submisí. Dostává se k nim ale až v pozdější fázi zápasu, když jsou soupeři unavení. Dovednosti na zemi má mnohem lepší, než wrestling.

Charakteristické naskočení gilotiny mezi bojovníky nazývané zemařský lucky punch. Ačkoliv na tuto techniku v profesionální kariéře nikdy nezvítězil, pokouší se o ni ve většině zápasů.

Hodně bojovníků si vytvoří nevhodný zlozvyk, kvůli kterému v určitý moment rezignují na wrestling a dobrovolně naskočí do guardu (tímto zdravím Filipa Macka), což se v MMA často nevyplácí – Vždy chcete bojovat o dominantní pozici.

Poirier dostal Khabiba do velkých problémů a tohoto momentu lituje nejvíce z celé kariéry. Je mu líto, že na druhém snímku neposunul levou ruku hlouběji a nepřechytil na svou další oblíbenou techniku, d’Arcechoke.

Khabib reagoval otočením na bok, proto se nabízel právě d’Arcechoke.

McGregor disponuje i velmi solidním defenzivním wrestlingem a kvalitní Jiu-Jitsu hrou. Ovšem oko fanouška to špatně posuzuje, protože na zem se dostane jen s těmi opravdu elitními zemaři. Pak může obrana vypadat zkresleně.

Vlastní hnědý pás v BJJ a je v něm technicky velmi zdatný. Nicméně v MMA zápase nechce nikdo povolit ani o centimetr, uvolnit tlak, nebo zbytečně ztratit pozici kvůli pokusu o složitou techniku. Když vezmeme v potaz ještě vyčerpání a stres, bojovníkovi se nemusí v daný moment vybavit ani techniky, které se mu při tréninku často daří. Nemusím zmiňovat rozdíly mezi bojem v kimonu, v tréninkovém rashguardu a v tomto případě bez trika s kluzkou vrstvou potu.

Správná práce s těžištěm vedla k získání dominantní pozice s Khabibem.

Závěrečný tip

Je tu spousta dalších faktorů, které jsem do článku nevtěsnal. Na jedné straně je McGregorova krátká pauza po obdrženém KO a velký otazník nad celou přípravou Ira. Na druhé straně je přístup fanoušků na zápas, což by McGregora mělo hnát dopředu. Poirier sám přiznal, že obrovský zájem ze strany fanoušků a médií před prvním utkáním měl velký vliv na výkon a výrazně si oddychl, když při odvetě byla omezená kapacita.

Každopádně jsem toho názoru, že oba bojovníky uvidíme v nejlepší možné formě a výsledek závěrečného utkání tak bude mít výpovědní hodnotu. Nedivil bych se, kdyby McGregor od prvních okamžiků okopával Poirierovo lýtko a vytvářel tak více hrozeb. To odvede částečně pozornost od boxu a dělá lehčí si jej prosadit. V hlavě vidím scénář, při kterém McGregor nastoupí s mnohem větším množstvím pohybu (ať už dopředu dozadu, nebo do stran) a bude více pracovat s náznaky. I v odvetě jsme viděli, že ke způsobení škody potřebuje několikanásobně méně úderů, než Poirier.

Předpokládám KO začátkem druhého kola, pravděpodobně tradičně levačkou.

UFC turnaje je možné sledovat na Premier Sport, který odvysílá hlavní kartu a který naleznete například v balíčku O2 TV Sport Pack za 199 Kč na měsíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *