Dominick Reyes vs Jiří Procházka: Podrobná Analýza

Dominick Reyes vs Jiří Procházka

Dominick Reyes vs Jiří Procházka: Podrobná Analýza

Již 1. května přichází prozatím největší den v dějinách českého MMA. Jiří Procházka bude po úspěšném UFC debutu, kdy dokázal tvrdě ukončit Volkama Oezdemira, čelit nejnáročnějšímu úkolu dosavadní kariéry. Bude mít totiž možnost hlasitě si říct o pozici příštího titulového vyzyvatele ve váze do 93 Kg nejprestižnější světové MMA organizace – UFC. V cestě mu bude stát talentový Dominick “The Devastator“ Reyes. Ten byl až donedávna černým koněm light-heavyweight divize. Ze soubojů s Jonem Jonesem a Janem Blachowiczem však odcházel jako poražený a tak bude český samuraj vstupovat do zápasu jako favorit.

https://www.mmashorties.cz/index.php/2021/04/09/dva-predni-rozhodci-nabizi-nazor-na-bitvu-vemola-vs-ragozin/

Procházkův styl

Na první pohled je vidět výrazná odlišnost od tradičního postoje. Ruce jsou neustále v pohybu, nekryjí hlavu a zjišťují reakce soupeře. Váha je převážně na přední noze. K protivníkovi se co nejvíce přibližuje předkloněním a zdvižená brada má za úkol jej nalákat k nepřipravenému útoku.

Největším faktorem jsou právě neustálé náznaky rukama. Procházka z protivníka celou dobu nespustí oči a postupně si vše víc a víc načítá. Pokud soupeř na tyto takzvané feinty začne reagovat už v úvodních výměnách, je téměř vymalováno.

I podobné výstřelky pomáhají vyprovokovat soupeře k unáhleným útokům a tím se odchýlit od taktiky.

Po několika úvodních úderech soupeř ukáže reakce. Poté už Jiří přesně ví, kdy volit jaké útoky. Později už díky velkým zkušenostem není problém naznačit útok, vyvolat kýženou reakci a okamžitě jí využít. Jeden příklad za všechny je načasování kolen jakmile začne soupeř reagovat předkláněním.

Takto vypadají zápasy v postoji, kde Procházka iniciuje akci. V případě, že je agresivnější soupeř, vypadá vše trochu jinak. Procházka s oblibou přebírá kombinace. Někdy i navzdory tomu, že zprvu inkasuje. Má skvělé vnímání přicházejících útoků a i když jej zasáhnou, nemají takový dopad, protože s nimi většinou počítá. Knockoutové údery bývají zpravidla ty, které nevidíte letět a proto se na ně nemá nervová soustava šanci připravit. Díky neustálému pozorování protivníka po nebezpečném útoku dokáže okamžitě kontrovat, často v těchto momentech rozjede i kombinace přesahující 10 úderů.

Procházkovi nedělá problém ani jeden postoj a v každém z nich disponuje jinými hrozbami. Pokud umíte jednu konkrétní techniku (popřípadě kombinaci) v obou postojích, soupeř nemá nejmenší šanci předvídat, z jakého úhlu na něj útok přiletí. Procházka umí v obou guardech začínat jak přední, tak zadní rukou a v kombinaci s neortodoxním stylem je jedním z nejnevyzpytatelnějších bojovníků v celém UFC.

Na začátku druhého kola Procházka změní postoj. Kopne z něj vnitřní lowkick. Ten vzápětí naznačí, ovšem kop tentokrát míří na hlavu. Začátek konce.

Co se týče obrany, Procházka sází na své oko a intuici. Boj s rukama dole mu umožňuje mít o každém nebezpečí přehled a včas vhodně reagovat.

Techniku „rolling with the punches“ jsem zmiňoval už v několika analýzách. Zápasník vidí letět úder a hlavou pohybuje stejným směrem. Úderu buď úplně uhne a nebo minimálně zmírní jeho dopad. S tímto stylem obrany slavil největší úspěch Muhammad Ali.

Fight IQ

Nic na světě nenahradí zápasovou zkušenost. Procházka v úvodu zápasu zjišťuje, že obyčejnou kombinaci přední zadní Oezdemir kontruje předním hákem, díky čemuž vyblokuje úder ramenem. Proto se ve druhém kole na reakci adaptuje a přes rameno posílá místo direktu hák.

Letmým pohledem dolů vyvolá Procházka v Šolcovi obavu z takedownu a donutí jej snížit hlavu do trajektorie naskočeného kolena.

Reyesův styl

Reyes je jedním z nejtechničtějších leváků v organizaci. Je na rozdíl od Procházky poměrně ortodoxní, tudíž jsou jeho největší předností útoky z dominantní levé strany – zadní údery a kopy.

Dominick zaznamenal napříč kariérou několik ukončení jednou ranou. Spousta lidí včetně mě je toho názoru, že minulý rok vyhrál proti Jonu Jonesovi tři kola z pěti a měl se korunovat nový šampion.

Co se týče konkrétních technik, v úvodu utkání využívá k odhadnutí ideální vzdálenosti přední ruku (jab a hák). Jakmile začnou couvat, naváže zadním kopem. Přední hák donutí spoustu soupeřů poodhalit přirozené reakce a připravené obrané strategie. Často také vyvolá zvednutí dvojitého krytu.

Nejnebezpečnějším úderem je rozhodně levý direkt. Pojďme se podívat, jakým způsobem si jej v zápasech připravuje:

 1. a) Kontr

Pokud chce pravák překonat Reyesovo dlouhé rozpětí, vší silou vypálí a přepadne do úderu, kdy slaví direkt nejvíce úspěchů.

Ovince Saint-Preux takto dostal knockdown v poslední vteřině zápasu.

Dále Reyes často čeká na samotný lowkick. Zadní direkt dokáže zdvojit, případně i ztrojit. Dokonce i Blachowicz měl v tomto případě namále.

Zadní létá jako píst. Jakmile jste po lowkicku zaklonění a stojíte s patou na zemi, každý obdržený úder je ještě ničivější.

S trenérem Karaivanovem se na tento kontr pilně připravují (via Fight Preparation 4/YT)

 1. b) Iniciování útoku

Přední hák slouží jen jako odvedení pozornosti od vytvoření úhlu – Přesunu doprava.

Levák vs pravák

Navzdory Procházkově střídání střehů budeme počítat s ortodoxním postojem s levou nohou vepředu, v němž tráví větší část zápasu.

Při souboji opačných guardů dochází ke spoustě malých na oko nevýrazných bitev. Obě strany se snaží trávit co nejvíce času dál od protivníkovy dominantní strany. Levák tedy krouží více na pravou stranu, zatímco pravák na levou. Na Reyesovo vykračování do strany jsem poukázal v předchozím bodu.

Všimněte si pozice přední nohy na druhém snímku. Boj o zakračování trvá celý zápas a leváci mívají věčně rozdupané prsty.

Zakračování následované headkickem Jonese málem stálo vědomí. Na druhém snímku Reyese vůbec neviděl a opravdu na poslední chvíli stihl zvednout pravou ruku k hlavě.

Střet opačných postojů zpřístupňuje roundkicky na žebra. Díky zrcadlovému úhlu těla může kop dopadnout celou plochou holeně. Naproti tomu Jones záměrně zabodává palec u nohy do oblasti spodních žeber, v ideálním případě by chtěl trefit játro.

I základní obrana se oproti normálnímu utkání liší. Jab se místo uhýbání spíše sklepává přední rukou. Ta tedy musí být lehce povytažená, aby na vychýlení trajektorie bylo více času. Kdybyste sklepávali úder 5 cm od hlavy, musíte přesně trefit pěst, zatímco 35 cm od hlavy stačí, když stihnete ťuknout do předloktí.

Nahoře správné a dole špatné umístění ruky (via Muay Thai Masterclass by Jean Charles Skarbowsky)

Blachowicz slavil úspěch zejména proto, že většinu kombinací začínal zadní rukou. Ta může sloužit k nabití předního kopu, ale i háku.

Kombinace zadní direkt, přední hák, zadní direkt, jejíž poslední úder zlomil Reyesovi nos. Můžete si všimnout Reyesovy přirozené reakce při inkasování, kterou je vysoký dvojitý kryt spojený s couváním rovně dozadu. Tento návyk ho stál obrovskou modřinu na žebrech.

Závěrečná sekvence zápasu. Blachowicz uhýbá přednímu háku, kterým sám okamžitě zakontruje. Přední hák proti opačnému postoji je specifický v tom, že jeho trajektorie musí mířit ze shora dolů. Jinak by jej zbrzdilo soupeřovo rameno.

Reyesova kariéra

Zkuste se vžít do této pozice – Máte rekord 12-0 a právě jste hladce porazili bývalého šampiona střední váhy Weidmana. Svět vám leží u nohou a jste reálně přesvědčeni o tom, že jste nejlepší bojovník ve své váze. Najednou ale přijde první zaškobrtnutí v podobě prohry s Jonesem, která dle velké části MMA komunity vlastně ani prohrou nebyla. Cítíte velkou křivdu kvůli prohře na body a zničehonic se naskytne možnost bojovat o uvolněný titul. V něm vám však velký outsider Janek nevýrazným úderem otočí nos téměř o 90 stupňů. O pár okamžiků později vám dá regulérní knockdown jednou ranou a na zemi práci dokončí. Uvědomíte si svoji smrtelnost.

Jaký tlak asi musí tak sebevědomý člověk cítit? Napřed poprvé v životě okusit hořkost porážky a zanedlouho zjistit, že i vás dělí od případného knockoutu jediný přesný úder. Dlouhodobější fanoušci UFC navíc dobře vědí, jak to chodí po třech porážkách v řadě. Je to neúprosný byznys a Reyes bude 1. května dost možná bojovat o udržení v organizaci.

To je na jednoho velká spousta tlaku. Pro Procházku rozhodně nejlepší možný moment, kdy se s Reyesem utkat.

Délka zápasu

Po zmíněném knockoutu od Blachowicze očekávám z Reyesovy strany opatrnější rozjezd. Minimálně v prvním kole se nepohrne do nebezpečných výměn. Bude muset inkasovat a ustát několik úderů, než opět získá důvěru ve svou bradu. Jakmile zpochybňujete schopnost ustát úder, zmocní se vás přirozeně nervozita.

Podívejte se například právě na Blachowicze. S Adesanyou nastoupil velmi opatrně. Po pár minutách se však ujistil o schopnosti ustát všemožné údery a od toho momentu začal přebírat otěže zápasu.

I u Procházky ale vídáme pomalejší starty. Inkasování jej zdravě nabudí. Načítání reakcí taky není otázka minuty. V Rizinu byl zvyklý na desetiminutové první kolo a nejednou zvítězil v jeho druhé polovině. Ostatně i s Oezdemirem bylo první kolo velmi nejisté.

Nepředpokládám, že uvidíme celých pět kol. Oba bojovníci jsou velmi adaptivní a brzy najdou cestu, jak druhého vyšachovat. Upřímně bych se i divil, kdybychom nahlédli do šampionských kol.

[poll id=”137″]

Závěrečný tip

Protentokrát vynechám klíče k vítězství, protože Reyesovy zbraně jsem nastínil až až.

Blachowicz si postupně připravoval další průběh zápasu levým roundkickem. Jednak Reyese zpomalil, ale také jej donutil pouštět ruce o trochu níže, čímž otevřel cestu háku. Další důležitou funkci mělo okopávání v tom, že Reyese odradilo od kroužení napravo a zmíněného vytváření ideálního úhlu pro leváka.

Procházka v jednom z rozhovorů zmínil Reyesovo dlouhé torzo a tak i v tomto případě budou hrát kopy velkou roli. Reyes potřebuje mezi útoky drobné pauzy, takzvané resety. První kolo bude podle mě na obou stranách spíše rozjezdové, ve znamení krátkých kombinací a okopávání. Od druhého kola by měl však Procházka najít svůj obvyklý rytmus a převzít iniciativu. Nastolí tempo, ve kterém nebude mít Reyes možnosti resetů a dříve nebo později najde prostor na rozhodující techniku. Pravděpodobně zadní direkt, případně highkick.

KO koncem druhého, nebo začátkem třetího kola. VÍTĚZSTVÍ!

10 komentářů na “Dominick Reyes vs Jiří Procházka: Podrobná Analýza”

 1. Pingback: Co se to sakra děje? Henry Cejudo vs Floyd Mayweather? | MMA Shorties

 2. Pingback: Fight and Talk podcast - Jiří Kilingr | MMA Shorties

 3. Pingback: Který domácí borec se utkal s Marvinem Vettorim? | MMA Shorties

 4. Pingback: Květen/máj můžeme letos přejmenovat na MMA měsíc | MMA Shorties

 5. Pingback: Reyes posílá srdceryvné vyjádření! V jakém je před Denisou rozpoložení?

 6. Pingback: Reyes posílá srdceryvné vyjádření! V jakém je rozpoložení? | Shorties

 7. Pingback: BJP! České MMA zažije historický moment | MMA Shorties

 8. Pingback: Elitní analytik rozebírá duel Reyes vs Procházka | MMA Shorties

 9. Pingback: UFC elita tipuje válku Dominick Reyes vs Jiří Procházka | MMA Shorties

 10. Pingback: Podrobná Analýza: Co se stalo v souboji Reyes vs Procházka? | Shorties

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *