David Dvořák vs Raulian Paiva: Podrobná Analýza

David Dvořák vs Raulian Paiva

David Dvořák vs Raulian Paiva: Podrobná Analýza

Už v sobotu jde rozjetý David Dvořák do třetího UFC souboje, ve kterém se utká s Paivou. Jaký průběh a výsledek od souboje čekat? Na to níže odpověděl Honza skrze svou podrobnou analýzu.

https://www.mmashorties.cz/index.php/2021/05/19/velka-mma-legenda-nakonec-opravdu-konci/

Styl boje

Paiva je pravák. Na první pohled si můžete všimnout na muší váhu skoro až nevídaně dlouhých končetin. Do roku 2018, tedy prvních 5 let kariéry, bojoval v bantamové váze. V posledním utkání na turnaji UFC 251 překročil váhový limit o 3 libry. Dvořák se tedy bude potýkat s viditelně větším protivníkem.

Až do představení v Contender Series bojoval pouze o váhu výše.

Porovnání úvodního postoje obou aktérů. Dvořák vyznává spíše vysoký dvojitý kryt, zatímco Paiva nechává ruce níže.

Co se týče konkrétních technik, Paiva v postoji převážně boxuje. Drží se základů, tudíž jej nejčastěji uvidíme vysílat přímé údery a háky.

Bontorin kontruje Paivův jab předním hákem. Proto Paiva odklání hlavu doleva a posílá overhand (capák), který, na rozdíl od direktu, může překonat soupeřovo rameno.

Paiva umí výborně kontrovat přes „líný jab“. Takto například ukončil zápas s De La Rosou.

Bontorin agresivně útočí, načež Paiva reaguje kombinací zadní direkt + přední hák. Hák Bontorinovi lehce přejede přes kůži a otevírá ošklivý cut.

Paiva začíná zadním hákem, pod kterým Bontorin podplouvá a kontruje. Na druhém snímku zasahuje Paivu předloktím a posílá jej do kolen. V klinči trefuje přesné koleno a rovněž otevírá nepříjemný cut. Po tomto zápase lze s jistotou říct, že Paiva bude do konce kariéry náchylný na trhliny kolem pravého obočí (tzv. scar tissue).

Diazův identický cut nad okem v utkáních s Masvidalem a Pettisem.

Bystřejší z vás zaznamenali, že Paiva začíná velkou spoustu kombinací zadním hákem. Je to jedna z přirozených reakcí – Úderů, jež v zápase vysíláte, aniž byste nad nimi museli přemýšlet. Každý bojovník má nějakou tendenci. Ať už, jakmile mu v zápase stoupne sebevědomí, vyrovnává se s tlakem, nebo v momentě, kdy je otřesen.

Po trefení kolene Bontorin cítí krev a s rozběhem viditelně nabíjí pravý hák, Paiva tradičně kontruje pravým hákem a pouze Bontorin trefuje. Tato sekvence potvrzuje, že pravý hák je Paivova nejpřirozenější reakce na velkou spoustu vnějších podnětů. Po inkasovaném koleni se totiž uvažování značně zjednoduší a bojovníci se vždy uchýlí k tomu, co je jim nejbližší. Proto vídáme wrestlery objímat soupeře a strikery rozjíždět přestřelky.

Poslední utkání pro nás nemá až takovou výpovědní hodnotu, čelil totiž levákovi. Nicméně i Dvořák je podobně vysoký a tak by nás měla zajímat kombinace zadní zvedák + přední hák, kterou si Paiva připravil jako kontr na lowkick. Kvůli výškové převaze by se mohl ke zvedáku uchylovat i tentokrát.

Bontorin slavil úspěch s wrestlingem na pletivu. Všimněte si, jak Paiva chytil levý underhook. Bontorin však ruku přimáčkl co nejvíce na střed, čímž sílu under-hooku výrazně eliminoval a mohl dokončit hod.

Po dopadu na zem mě zaujala Paivova „odevzdanost“. Bontorin nekontroloval trup underhookem, ani crossfacem (kontrola, při které dáte předloktí pod soupeřovu hlavu a ramenem ji přimáčknete, aby zůstala na podlaze). Paiva přesto zůstal na lopatkách a nesnažil se vylepšit pozici/zvedat přes chycený under-hook. Ve druhé polovině zápasu bych takovou pasivitu nekritizoval, ovšem tohle se stalo dvě minuty po začátku prvního kola.

Vzdálenosti

Paiva bude mít výškovou převahu a stejně tak výhodu v rozpětí paží. To v praxi znamená, že rukama dosáhne všude, odkud může Dvořák byť kopat. Dvořák nebude moci zůstat stacionárním cílem a bude nutné v jednom kuse vzdálenosti měnit. Jakmile Paiva najde ideální místo na útoky, zvýší se mu okamžitě jejich efektivita a rozhodně disponuje schopností ukončit kohokoliv ve váze jednou přesnou kombinací. Nebo jej minimálně dostat do problémů.

Paiva ukazoval slabiny v klinči, ovšem díky výškové převaze pro něj bude relativně jednoduché trefovat kolena na tělo, i do hlavy.

Pro Dvořáka bude důležité neustálé naznačování, aby Paivu držel na patách a ideálně nutil couvat. Tím jej dostane na vnější část oktagonu a sebere mu výhodu rozpětí. Delší bojovníci mají totiž největší výhodu ve volném prostoru, kde si mohou povolovat dozadu.

Dvořák vs Espinosa

Na tento zápas moc rád vzpomínám. A to nejen kvůli tomu, že se odehrál na moje narozeniny. Dvořák předváděl v průběhu celých tří kol až nečekaně zodpovědný a taktický výkon. Espinosu k ničemu nepustil, sebral mu pohyb, ukázal své kvality a získal moc důležitých 15 minut zkušeností s kvalitním soupeřem. Pojďme se podívat na konkrétní techniky použité v zápase.

Již v první minutě Dvořák Espinosu doslova odmrštil calfkickem. Nádherně vystihl moment, kdy Espinosa začal couvat.

Bleskové prodloužení vzdálenosti. Povoluje daleko za dosah nohy a přesto si zodpovědně kryje hlavu.

Kopání takzvaně do protipohybu. Dvořák velice rychle pochopil Espinosovu tendenci ustupování směrem doleva a připravil na něj past.

Útoky do protipohybu jsou nesmírně efektivní. Máte opravdu minimum času na ně jakkoliv zareagovat.

Rytmus/tempo zápasu

Paiva má 13 výher na body a boj na celá tři kola mu tedy není cizí. Dovede si poměrně dobře rozložit síly na 15 minut, nicméně za jedné podmínky. Potřebuje resety mezi výměnami. Vzpomeňte si na Yoela Romera. V průběhu utkání má dvě fáze, mezi kterými neustále přepíná. V jedné uspává soupeře takřka slow motion pohyby a ve druhé vystartuje s maximální výbušností. Za mořem se pro tento styl boje vžily výrazy reload a unload. Pokud by si Romero mezi takovýmito výpady nedopřál půlminutovou přestávku na doplnění ATP (adenosintrifosfát – nukleotid, při jehož rozkladu se, laicky řečeno, doplňuje energie), vyklepání rukou a hluboké nádechy, nebyl by v dalších kolech už zdaleka tak rychlý.

Podobně to tedy platí i u Paivy. Koneckonců i Procházka s Reyesem je výborný příklad. Reyes neměl šanci si mezi výměnami odpočinout, inkasoval, neustále musel couvat a už po prvním kole dýchal s otevřenou pusou.

Paiva vyklepává ruce a resetuje. Bontorin neotálí a trefuje lýtko, čímž Paivu rozhodí a nedovolí mu se stoprocentně zotavit po předchozí výměně.

Dvořákovy pokusy o přerušení resetů obzvlášť v prvním kole budou připravovat další průběh zápasu. I pouhý náznak útoku může Paivu vykolejit, dalšími možnostmi jsou například pokusy o takedowny, nebo jednoduše jab. Uvidíme, jak se s tímto úkolem Dvořák vypořádá.

Závěrečný tip

Dvořákovy výkony na mě udělaly velký dojem. Před přestupem do UFC ukončoval zápasy pouze v jejich první polovině. Byl velký otazník nad tím, jak si povede v případě, že se šance na finiš neobjeví.

V UFC ale dokázal držet krok se zkušenými veterány a jet od začátku do konce ve stejné rychlosti. Tato půlhodina mu dala do další kariéry více, než 5 finišů v prvním kole.

Nejsem samozřejmě obeznámen s taktikou a můžu si pouze domýšlet. Každopádně věřím, že prokládáním tlaku na nohou a tentokrát i přechodů na zem bude určovat tempo zápasu a všeobecně bude iniciátorem akce. Bylo by rozumné mířit některé útoky na zmiňované náchylnější obočí, dále znovu pracovat na kopech do protipohybu a v momentech, kdy bude Paiva couvat. Brazilcův tým s kopy ale určitě počítá a bude nutné je zakrýt minimálně za jeden úder. Tím se minimalizuje šance na načasování kontru. Tipuji tedy výhru jednomyslným rozhodnutím, 29-28.

2 komentáře na “David Dvořák vs Raulian Paiva: Podrobná Analýza”

  1. Pingback: Kde sledovat duel David Dvořák vs Raulian Paiva? | MMA Shorties

  2. Pingback: UFC Fight Night Font vs Garbrandt: Analýza, Tipy a Sázky | MMA Shorties

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *