Bude mít Chiamev velké problémy? Jak se UFC postaví k přátelství s diktátorem?

Khamzat Chimaev, který pravděpodobně v příštím souboji vyzve šampiona střední váhy Seana Sticklanda, se údajně potýká s problémy ohledně víz do USA. V nedávném rozhovoru Chimaevův trenér prozradil, že se jeho bojovník přestěhoval do Spojených arabských emirátů, protože věřil, že to zmírní jeho problémy s cestováním, zejména pokud by si zajistil emirátský pas, který by doplnil jeho ruské občanství. Celou situaci ohledně nejen Khamzata a jeho vztahu s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem dlouhodobě mapuje přední novinář Karim Zidan.


Podvodná Kudlanka? Překladatelka z čínštiny odhalila romského kung-fu mistra

Několik zdrojů obeznámených se situací prozradilo ruskému deníku Sport Politika, že Chimaev si v současné době nemůže zajistit vízum pro vstup do USA. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí však odmítl potvrdit, zda je tomu tak, s tím, že záznamy o vízech jsou podle amerických zákonů důvěrné. Nicméně Chimaev a jeho kolegové věrní Kadyrovovi mohli zápasit na každoroční show UFC v Abú Dhabí, protože čečenskému diktátorovi v Emirátech žádné sankce nehrozí. Ve skutečnosti se Kadyrov již dříve zúčastnil show UFC v Abú Dhabí v roce 2019 po boku ministra SAE šejka Nahyana bin Mubaraka Al Nahyana.

Kadyr na turnaji

Kadyrov na turnaji UFC 242

Chimaev nyní porazil bývalého šampiona UFC ve welterové váze Kamarua Usmana, ale zároveň přispěl k velké kontroverzi, když si do svého rohu přivedl dva Kadyrovovy syny – Aliho a Adama. Ačkoli se ani na jednoho ze synů nevztahují americké sankce – oba jsou v současné době nezletilí. Adam se nedávno zapletl do skandálu, kdy napadl zadrženého ruského vězně za urážku islámu. S oběma syny poté ochotně pózoval generální ředitel UFC Dana White. 
Kadyrov následně sdílel videozáznam, na němž je zachycen po boku Chimaeva, kterému se po návratu do Čečenska po vítězném zápase dostalo hrdinského uvítání. Tato událost je nejnovějším případem, kdy Kadyrov využívá úspěchy svých oblíbených bojovníků UFC k politickému prospěchu. Vzhledem k přátelským vztahům Spojených arabských emirátů s Kadyrovem není překvapením, že se UFC pokusí vyhnout americkým sankcím a obavám ohledně víz tím, že bude posílat všechny bojovníky spřízněné s Kadyrovem do Abú Dhabí a na Blízký východ. 

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Аллах Велик !!! (@ya_pomoshnik_kra_95)

Nicméně taktické přesunutí bojovníků UFC řeší krátkodobé vízové problémy organizace, ale nezbavuje ji odpovědnosti za sankce amerického ministerstva financí. Tyto sankce se všeobecně vztahují na všechny občany USA a osoby zapojené do obchodních aktivit v USA. Stručně řečeno: i když se UFC zdržuje spojení s Kadyrovem a jeho bojovníky na území USA, její status amerického podniku působícího na území USA vyžaduje přísné dodržování těchto sankcí.
Nebezpečný tanec UFC kolem amerických sankcí a cenzura propalestinských nálad proměnily jinak celkem zapomenutelnou akci v dějiště geopolitických intrik. Odhalila také etické rozpaky organizace a její zdánlivě rozporuplný postoj, kdy je svoboda projevu potlačována, zatímco sankce jsou obcházeny v neúnavné honbě za ziskem. 

Tento problém ohledně Kadyrova řeší také jiné sporty a odvětví, jelikož čečenský vůdce se rád obklopuje nejen zápasníky, ale také jinými sportovci a celebritami. Organizace UFC je však po turnaji UFC 294 v Abú Dhabí v centru pozornosti a bude zajímavé sledovat, jak se v budoucnu k těmto sílícím problémům postaví…  


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *