Analýza: Nejmladší bojovník v historii UFC avizuje nástup nové generace

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Minulý týden se stala v rámci show Dana White´s Contender Series nevídaná věc. Napříč lety jsme si začali víc a víc zvykat vídat mladé talenty, ovšem aby byli profi bojovníci mladší než 18 let? Raul Rosas Jr. je úkaz, který se v MMA zrealizoval i navzdory nejedné překážce.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

OKTAGON má světovou produkci, ale průměrné zápasy? Novotný reaguje

“Když jsem začal amatérskou kariéru, bylo mi 15 let. Protože jsem bojoval na indiánském území, kde platí jiná pravidla, tak to záleželo hlavně na promotérovi. Nakonec jsme ho přesvědčili a on mi nakonec dal příležitost zápasit na jeho kartě. Jeden zápas jsem měl, když mi bylo 15 let a pak můj další amatérský zápas byl, když mi bylo 16 let. V 17 letech jsem pak debutoval mezi profesionály. Bojoval jsem s lidmi, kterým bylo kolem třiceti. Nejstaršímu zápasníkovi, se kterým jsem bojoval, bylo 33 nebo 34 let. Nejmladšímu bylo tak 25, nebo 26 let.”

Právě s ohledem na věk potřeboval Rosas speciální povolení, které se mu i díky podpoře rodičů podařilo získat. Tohle všechno vedlo k pozvánce do Contender Series a nyní titulu “Nejmladší bojovník v historii UFC“.

Rosas reprezentuje další generaci MMA bojovníků. Není to tak dávno, co MMA zápasníci jedním dechem dodávali, z jakého bojového sportu vyšli a v jakém aspektu boje si věří zdaleka nejvíc. Dnes už dospívají fighteři, jejichž základem je jednoduše “MMA“ a od útlého věku dělají vše s touto disciplínou spojené.

Tady se můžete například podívat na highlighty Jakuba Tichoty z prvního stupně základní školy. Je sice nejmladším hnědým páskem v BJJ na domácí půdě, přesto už jako malé dítě ukopával soupeřům hlavy pomocí highkicků. Jakožto člen Reinders týmu zkrátka nemůžu být objektivní, ale tohohle člověka vnímám jako prototyp komplexního bojovníka.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Rosas Jr. Vs Gutierrez

Osobně jsem nevěnoval Rosasově účasti v Contenderu nijak velkou pozornost. V minulosti jsem fandil bojovníkům typu Sage Northcutt a vždy se se zvyšující úrovní soupeřů začala projevovat nevyspělost. Obzvlášť v momentech, kdy takovým talentům nevyjde plán A (jež do té doby vždycky stačil na výhru), začali působit ztraceně a celkově panikařit. Tušíte, že tohle nebyl ten případ.

Začátek zápasu a okamžitá změna do southpaw. Za 10 let budou všichni bojovníci na vrcholu umět oba postoje stejně dobře.

Například v tae kwon du se neřeší “levácký“ a “pravácký“ postoj. Podle toho, jak proti sobě stojíte se soupeřem je postoj buďto shodný, nebo opačný. Raul tedy otočí ze shodného (pravák vs pravák) do opačného a okamžitě se odráží na spinning back kick. Paradoxně by ale v tomhle případě otočka fungovala víc na shodný postoj. Proti opačnému postoji v cestě překáželo přední rameno Gutierreze.

Spinning back kick proti shodnému postoji – jediná prohra v MMA kariéře Rafaela Fizieva. Magomed Mustafaev vs Rafael Fiziev (UFC on ESPN+ 7 – 20.4.2019)

Důvod změny postoje před otočkou bude jednoduchý – Rosas má pravou nohu šikovnější, než tu levou. 90% jeho kopů je pravačkou, nehledě na postoj.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

To je věc, na které bude muset zapracovat. Když jsem si toho všiml já, všimne si toho každý trenér budoucích soupeřů.

Gutierrezovi se podaří po kopu zachytit kotník a rozebíhá se na padajícího Rosase. Ten ale okamžitě využívá pozice na kolenou a zahajuje ofenzivu.

Kromě technik dokážu v zápasech ocenit rozhodnost a rychlost jednání. Právě tam poznáte, jestli jde o nějakou krátkodobě zkoušenou techniku. Jakmile ji bojovník udělá okamžitě a bez známky váhání, je pohybový vzor zakořeněný hluboko v hlavě. Bojovník zkrátka byl v této pozici nespočetněkrát a ani nemusí probíhat přemýšlení, zkrátka je tělo naučené v tomhle konkrétním okamžiku přesně takhle reagovat. Tenhle jev budu v průběhu analýzy ještě několikrát zmiňovat.

Po zahájení ofenzivy ve wrestlingu se přesunulo dění na pletivo a Gutierrez naskakuje gilotinu. Otevřením guardu a tlakem do kyčle chce techniku utáhnout, jenže Rosas okamžitě zahájí přechod. Pokud vám soupeř přejde nohy, nemá žádný smysl se o klasickou gilotinu dál pokoušet.

Ukázal i přehled v důležité MMA pozici zvané dog fight. Do té se dostanete nejčastěji po zvedání ze spodní pozice (halfguard, side control) pomocí underhooku. Soupeř pak předchází vašemu přechodu na záda svým overhookem (propletení rukou zakroužkováno). Na druhém snímku pokládá Gutierrez nohu na Rosasova záda a patrně chce přejít do trianglu. Rosas ale není včerejší a přesunem těžiště tenhle pokus utne už v zárodku. “Kromě technik dokážu v zápasech ocenit i rozhodnost a rychlost jednání“


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Podobný nástup od Dawida Zawady na frankfurtském turnaji. Opření nohy je důležité, díky němu se protivník musí zapřít rukou o zem a vytvoří místo na nástup do trianglu. Bohužel pro Zawadu právě skončilo kolo.

Po zisku dominantní pozice přechází nejprve do knee on belly (koleno na břiše) a záhy do plného mountu.

Další velmi zajímavou technikou bylo tohle odkopnutí od klece k přesunu na zem.

Tato pozice se opakovala v jednom kuse. Tady vidíte přizpůsobení ze strany Rosase – Vytáhne nohu z klasického háčku a opírá se o Gutierrezův kotník, tím na něj přidává váhu a znemožňuje pohyb. Takže i na pohled nevýrazný kontakt je vlastně důležitá část kontroly. V BJJ je obecné pravidlo, že při kontrole má vždycky každá vaše končetina nějaký úkol a když nevyužíváte vždycky všechny, zbytečně dáváte protivníkovi větší šanci.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Následovalo přechycení na body triangle a přesun na zem.

Během vytváření tohohle článku mě napadlo věnovat celou další analýzu submisi zvané Suloev Stretch. Článek Rozbor Netradičních MMA Technik #1 je dostupný na webu.

Představte si tu bezmoc a frustraci. Trénujete techniky z rubber guardu a začínáte si ho připravovat. JENŽE ještě, než jej zavřete, soupeř už má zvednuté boky a celý váš guard začal přecházet. “Kromě technik dokážu v zápasech ocenit i rozhodnost a rychlost jednání“

Pokud by se někdo od nás na Rasase připravoval, věnovali bychom určitě pozornost jeho timingu a rozhoupávání do útoků s nohama u sebe. Pak se dá relativně dobře odhadnout, kdy se připravuje na velký útok. Každopádně pokud je ten útok fake naskočeného kolena a okamžitý přechod do double leg takedownu, asi si to stejně prosadí.

Rychlý přesun těžiště pod těžiště protivníka a Gutierrez letí první třídou do Dagestánu. Jak vidíte Rosasovy šance na nejvyšší úrovni vy?


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

window.googletag = window.googletag || {cmd: []};
googletag.cmd.push(function() {
googletag.defineSlot(‘/224189511,22578542909/adm_mmashorties/mmashorties_multiplex’, [‘fluid’], ‘div-gpt-ad-1631098874228-0’).addService(googletag.pubads());
googletag.pubads().enableSingleRequest();
googletag.enableServices();
});

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1631098874228-0’); });

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *