5:0 pro Kincla je podle Novotného mimo mísu! Co na to rozhodčí, který souboj bodoval?

Novotný Kincl Vémola

V souvislosti se soubojem Kincl vs Vémola 2 se samozřejmě hodně vášnivě řeší i výsledek souboje, který vyzněl naprosto jednoznačně pro Patrika Kincla. Ten u dvou rozhodčích ovládl všech pět kol a z patnácti kol (každý ze tří rozhodčích boduje 5 kol, tedy celkem 15) dle bodů ztratil jen jedno jediné, což značí jasnou dominanci. Opticky však souboj tak jednoznačně nevypadal, na což upozornil i promotér Novotný, který vyjádřil nesouhlas s bodováním 5:0. Co na to rozhodčí Novák, který duel přímo bodoval?

Organizace OKTAGON MMA bohužel přichází o skvělého šampiona

„Byl bych překvapený, kdyby to takhle nedopadlo,“ reagoval Ondřej Novotný v poturnajovém streamu na bodový výsledek. „5:0 mi však přijde mimo mísu. V prvním kole v podstatě nebyla žádná damage. To byla odřeninka na levé straně obličeje a nebyl to úder. Bylo to pak 200 kladívek, které udělají ten damage. Karlos v pátém kole asi po těch úderech v poslední minutě nahulený byl. Jinak tam šel Karlos zemřít. 5:0 v mém světě není reálné, ale nejsme rozhodčí. To je na tom to zajímavé. Frajeři, kteří zápasí všude možně ve světových organizacích, to vidí jinak než bodoví. Bodování je však dnes tak složité, že už jen bodoví vědí přesně, jak to je. Patrik však zvítězil zaslouženě a gratulace.“

 


  

Co na to rozhodčí Novák?

„Ondřej je výborný komentátor a snaží se diváka stáhnout do děje. Dělá to naprosto výborně. Nikdo na světě ale nedokáže komentovat, být u toho zábavný a soudně rozhodnout, kdo je vítěz. Jak jsem ale říkal, když se člověk nesoustředí na jednotlivé údery, akce a jejich dopad, tak nedokáže přesně vyhodnotit kdo vyhrál.

U mě je to trochu zarážející i ohledně jiných lidí, kteří si mysleli, že vyhrál Karlos. Přisoudil bych to právě té zaujatosti k jednomu zápasníkovi, strhnutí bojem a právě taky té špatné rozeznatelnosti úderů lokty, které jdou špatně vidět.

Taky je třeba nejspíš dělat ještě velkou osvětu ohledně pravidel. My jako rozhodčí jsme se na bodech jednoznačně shodli. Jeden z nás tedy dal druhé kolo Karlosovi, kde asi nejspíš vyhodnotil grapplingovou akci dříve zmíněnou a pár úderů. Jinak všechna kola byla totožná. Na mítinku po galavečeru jsme se shodli na každém detailu, byl to tah na jednu branku,“ rozpovídal se sudí Novák pro Sport.cz.
   

Duel Kincl vs Vémola 2 je typickým příkladem zápasu, který jinak vypadá přímo v hale, jinak v televizi a jinak, když sedíte hned vedle klece a bodujete, „Když se člověk na to dívá z velké dálky nebo od televize, tak to má dost zkreslené. Údery lokty jsou strašně špatně rozeznatelné, které padají efektivně a které ne. Já jako sudí sedím zhruba půl metru či metr od zápasníků v případě, že zápasí přímo u mé strany. Naprosto vidím i cítím každý úder, který padne.

Někdy to naopak vypadá, že se bojovník trefí a pleskne to přes celou halu. Já ale naopak ze své pozice třeba vidím, že to bylo do ramene, rukavice nebo úplně jinde. Jde to špatně rozeznat. Hlavně u loktů, které dával Patrik. Zda zasahují, nebo ne.

Z mé malé vzdálenosti jsem ale viděl, že padaly na úrodnou půdu a všichni diváci ve čtvrtém a pátém kole viděli, že Patrik vyhrává. Díky Karlosovu natéklému obličeji. Byl to důsledek toho, co Patrik napáchal mimo jiné taky v první i druhém kole.“
  

Vojtěch Novák a jeho komplexní reakce na celý zápas

Včera jsem se pracovně zúčastnil zatím největšího galavečeru v mé historii bodového rozhodčího, kterého se zúčastnilo přes 20 000 diváků v O2 Aréně a statisíce diváku u TV. OKTAGON MMA 43 Vémola vs Kincl.

Dostal jsem důvěru bodovat všechny 3 hlavní zápasy. Obě čtvrtfinále Gamechangeru i Main Event, za což moc děkuji.

Včerejšek opět ukázal, jak moc jsou pravidla v MMA složitá nebo jednoduše nepochopená. Po vyřčení verdiktu 50 – 45 v mém případě jsem viděl překvapené tváře kolem sebe, ať už v řadách zápasníků, trenérů nebo jiných lidí v bublině kolem bojových sportů.

Výklad efektivity strikingu a grapplingu přesně ukázal tento hlavní zápas Kincl vs Vémola 2. Vémola měl tlak, měl aktivitu, měl střed klece, ale to nejdůležitější, co neměl, byl efektivní grappling a už vůbec ne striking.
   

Jeho pokusy o TKD neměly žádný dopad, damage nebo potenciál cesty k ukončení zápasu. Jakkoli tomu chcete říkat, tak to tam nebylo. Snažil jsem se najít cokoli, co bych mohl ohodnotit ve prospěch Karla, ale nic, co by splňovalo podmínky, jsem nenašel.

Je pravda, že efektivita strikingu Patrika Kincla v prvním a druhém kole taky nebyla bůhví jaká (co jsme zvyklí z jiných zápasů), ale oproti Karlovi pořád velmi výrazná a s každým pozdějším kolem se stupňovala.

Je vidět, že osobnosti MMA světa se neshodnou na tom, co probíhalo v kleci, ale my bodoví rozhodčí jsme byli naprosto na jedné lodi a přesvědčení, co se tam děje.

V 95 % případů se shodneme kdo dané kolo vyhrál a těch 5 % jsou prostě tak vyrovnaná kola, že rozdíl toho, kdo vyhrál, je jeden úder, jedna grapplingová akce nebo pocit rozhodčího, které údery jsou tvrdší. (Samozřejmě jsme lidi a to, že někdo udělá jako rozhodčí větší či menší chybu, se prostě stává a stávat bude)
   

MMA komunita nám vyčítá těchto 5 %, které jsou v naprosté většině rozhodnuta dle pravidel avšak jinému soupeři dle úhlu pohledu.

Ovšem tato stejná komunita se téměř nikdy neshodne co se dělo v těch 95 % připadů, kdy my sudí jsme jasně přesvědčeni všichni stejně, kdo kolo vyhrál. A to přesně ukázal tento zápas.

Prosím, myslete na to až zas budete psát hlouposti o nás, co tomu obětujeme někdy mnohem víc než dostáváme. Nicméně je fajn vidět jaký to je mainstream a jaký o to je zájem. Díky za to,“ doplnil pak na svém FB profilu obsáhlé vyjádření i přímo bodový rozhodčí Novák, který duel nabodoval 50-45 pro Kincla.
  

Co nás čeká dál?

17.6. Oberhausen – OKTAGON 44: Prozatímní Startovka

Langer vs Poppeck – zápas o prozatímní titul polotěžké váhy 

Eckerlin vs Primera 

Veličkovič vs Jungwirth 

Grabinski vs Michalidis 

Dyrschka vs ? 

Xavier vs Strezlczyk

Polívka vs Khajevand

Siwiec vs Hathaway 

Paradeiser vs Fischer 

29.7. Praha Štvanice – OKTAGON 45

17.9. Frankfurt – OKTAGON 46

7.10. Bratislava – OKTAGON 47

Peňáz vs Čepo 


1 komentář na “5:0 pro Kincla je podle Novotného mimo mísu! Co na to rozhodčí, který souboj bodoval?”

  1. Novotný plácá kraviny, protože potřebuje Vémolu nějak „zachránit“. V zápase neudělal vůbec nic, že to nevnímal on, bych ještě bral, ale že to nepochopil ani jeho roh, je úlet. Na Novotném bylo vidět, jak ho to sere, protože mu Kinclova výhra udělala čáru přes další plány. Jeho komentování je k smíchu už delší dobu, protože jednoznačně nadržuje svým oblíbencům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *